Petr Meduna: Stihománie a bájné lhářství

21.11.2017 19:13

Policie doručila do Poslanecké sněmovny opakovanou žádost o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Andrej Babiš tvrdí, že záležitost má ovlivňovat probíhající sestavování vlády. Podobně hovořil před několika měsíci v souvislosti s volbami. Ani tehdy nebyla žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání vhodná.

Petr Meduna: Stihománie a bájné lhářství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Naštěstí o momentu, kdy po shromáždění dostatečných podkladů k obvinění je podezřelá osoba obviněna, nerozhoduje Andrej Babiš, ale orgány činné v trestním řízení, to je Policie a státní zástupce. Rozhodně jim nepřísluší posuzovat, kdy je politicky vhodná doba pro zaslání obvinění. Předseda ANO by měl spíše ocenit, že Policie „maká“.

Andrej Babiš nemůže stále mluvit o svém pronásledování „starým systémem“ a novinářkou Sabinou Slonkovou. Podobně, jako po odhalení spojitosti s agentem Burešem prohlašoval cosi o „terorizování Státní bezpečností.

Nyní v souvislosti s obviněním v kauze Čapí hnízdo podle médií Babiš řekl: „No jasně, systém nespí, dalo se to čekat. Jsem překvapen tou rychlostí a urputností. Všechny kroky policie včetně dnešního rychlého doručení mě stále přesvědčují, že to je čistě politická kauza.”

Dále proponovaný premiér ve svém prohlášení konstatuje: „Každopádně ta rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat. Ještě než sestavíme vládu, která by lidem ukázala, že premiér může dělat věci pořádně a ve prospěch lidí.”

Andrej Babiš je nepochybně podle svého vnímání těžce pronásledovaný člověk. Až napadá, zda netrpí psychickou chorobou, které se říká stihománie.

Vraťmě se ale k terorizování Babiše Státní bezpečností. O to přece šlo, nikoli o žádnou spolupráci. Já nikdy s StB nespolupracoval, říká Babiš. Nedávno ovšem slovenský Ústavní soud zrušil původní soudní rozhodnutí, že nespolupracoval s StB vědomě. Historik Petr Blažek v rozhovoru pro časopis Reflex říká, že není pochyb o agentství Andreje Babiše s komunistickou tajnou policií . Záznamy podle něj hovoří jasně.

Nezbývá se tedy zabývat otázkou, zda vedle stihománie Andrej Babiš netrpí ještě potřebou chronicky lhát.

Nemáme na co se těšit, když chce lidem ukázat, že premiér může dělat věci pořádně. Třeba ovládnout vyšetřovatele, státní zastupitelství a dosáhnout beztrestnosti.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Politici pro budoucnost

13:21 Petr Hampl: Politici pro budoucnost

Denní glosa Petra Hampla