Petr Mrázek: Idea panteonu?

22.06.2017 14:05 | Zprávy

Jak pokračuje rekonstrukce Národního muzea v Praze, tak se rozbíhají diskuse o jeho podobě a obsahu.

Petr Mrázek: Idea panteonu?
Foto: Národní muzeum
Popisek: Lapidárium Národního muzea

Například pan redaktor Petr Zídek v LN z 21. 6.  tvrdí, že idea panteonu je dnes úplně mrtvá, český národ nepotřebuje žádný polosakrální prostor, kde by vystavoval busty zasloužilých mužů. Toto marxistické, krajně levicové pojetí dějin, kdy jediným hybatelem je nevyhnutelný pohyb vykořisťovaných mas a jednotlivec neznamená vůbec nic je pro mne nepřijatelné. 

Úloha jednotlivce v dějinách, a to ať jde o dějiny jedné rodiny či celé civilizace, ta je naprosto nezastupitelná. Dějiny jsou přehledem myšlenek, práce, skutků jednotlivých mužů a žen. Zalovte ve své školní paměti a vzpomeňte na mládence jménem Themistoklés, žijícího v 5. století př. n. l. v Aténách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Výjimka z migračního paktu

Zajímalo by mě, jak dlouho bude pro nás platit ta výjimka? Kdo a na základě čeho rozhodne o jejím skončení? A znamená to, že je podmíněna tím, že budeme přijímat uprchlíky z Ukrajiny?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Babišův křest ohněm

15:57 Ivo Strejček: Babišův křest ohněm

Denní glosa Ivo Strejčka