V boji proti suchu měla pomoci i připravovaná novela vodního zákona, která je nyní v Senátu. Ta ale prozatím zcela nenaplňuje potenciál, který k řešení problému sucha má, a to navzdory tomu, že vláda deklarovala rychlý, a především zodpovědný boj se suchem, který by měl pomoci nejenom krajině, ale i firmám. Senátoři by tak mohli připravovanou novelu výrazně pozměnit a některé její části upravit tak, aby došlo k odpovědnému a šetrnému nakládaní s vodou. Nejpalčivějším problémem novely je zejména opětovné využití vyčištěné odpadní vody.
Recyklace vody – ekonomicky i ekologicky výhodný způsob, jak efektivně využít použitou vodu. Zatímco v některých zemích je tento způsob nakládání s vodou dlouhodobě součástí zákona, v legislativě jiných států se místo pro něj teprve hledá. Například Izrael dokáže recyklovat přes 87 procent odpadní vody, v Evropě je to pouze kolem 19 procent. V Česku se jedná o jednotky procent a jak se zdá, může to být ještě mnohem méně. Podle současné legislativy totiž není možné odpadní vodu opětovně využít. Takováto voda musí být zneškodněna, a to jejím vypuštěním do vod povrchových nebo podzemních či odvozem do čistírny odpadních vod.
S odpadní vodou, je ale možné naložit mnohem efektivněji, a to skrze její recyklaci a opětovné využití. Podle ekologů se může voda, která odteče kanalizací a následně pročistí, použít například k zavlažování. Tímto způsobem se dají recyklovat desítky procent vody. Voda může být také například odebírána průmyslovými závody, které je pro vlastní potřebu vyčistí (či je jiný subjekt vyčistí pro jejich potřebu), použijí a následně zcela vyčištěnou vypustí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV