Petr Němec: Ministerstvo obrany protěžuje svůj podnik. Ten ale podmínky státního podniku už neplní

21.12.2018 14:19

Státní podnik ministerstva obrany VOP CZ byl založen proto, aby zabezpečoval potřeby české armády. V současnosti se ovšem místo armády věnuje spíše potřebám automobilového průmyslu. Přesto i nadále dostává od ministerstva zakázky.

Petr Němec: Ministerstvo obrany protěžuje svůj podnik. Ten ale podmínky státního podniku už neplní
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Novojičínský VOP CZ se prezentuje jako státní podnik, jež se zaměřuje na výrobu, modernizaci a opravu pozemní vojenské, tankové či automobilní techniky. Jako státní podnik získává primárně zakázky od ministerstva obrany, ačkoliv v současné době již podmínky statusu státního podniku nenaplňuje.

Současná situace

Zákonné podmínky definující státní podnik stanovují, že podnik musí většinově vykonávat činnost pro zakladatele. To ovšem už pro VOP CZ dávno neplatí. Více než 90 procent jeho tržeb tvoří totiž civilní program, například svařování kovových dílů pro automobilový průmysl. (ZDE)

Loni byl VOP CZ ve ztrátě 60 miliónů a výrazná ztráta čeká podnik i letos. Podnik je v krizi, jež může skončit jeho zánikem. (ZDE)

Podnik zbytečně udržuje nadstav kancelářských zaměstnanců a hodinové sazby za práci dělníka ve výrobě přesahují většinou 500 Kč. Tím pochopitelně ztrácí konkurenceschopnost na trhu.

Nezákonný lobbing

Mnohem horší však je, že ministerstvo, zřejmě ve snaze krachujícímu podniku pomoci, obchází zákon o hospodářské soutěži. Podle důvěryhodného zdroje úředníci z ministerstva za vlastní podnik často lobbují a ovlivňují budoucí dodavatele. Stejná situace se opakuje u nejdražšího projektu v historii české armády – dodávky obrněných pásových vozidel. Podle dostupných svědectví nutili úředníci při osobních jednáních čtyři potenciální zahraniční dodavatele k tomu, aby servis techniky zajišťoval právě VOP CZ. (ZDE)

Takové protěžování podniku na úkor jiných dodavatelů je nezákonné a narušuje hospodářskou soutěž. Podnik, který přestal plnit své poslání a obranným průmyslem se zabývá jen okrajově, může za normálních okolností jen těžko obstát v konkurenci ostatních dodavatelů.

Ministerstvo obrany svým protěžováním VOP CZ zvyšuje náklady už tak rekordně drahého projektu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Krystlík: Opětovné vládní plácnutí do vody

18:10 Tomáš Krystlík: Opětovné vládní plácnutí do vody

Co česká vláda nařizuje obyvatelstvu od 1. března, je jasné. Jsou to ale zákazy a opatření k ničemu …