Petr Paulczynski: Když cikán pracuje a gadžo se flinká

3. 12. 2011 12:04

Pracující cikán je zdánlivě oxymoron. Není to však pravda.

Petr Paulczynski: Když cikán pracuje a gadžo se flinká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Romové u voleb
reklama

Znám firmu, která poskytuje úklidové služby. Od úklidu kanceláří přes úklid supermarketů, továrních hal bytových domů až po mytí oken, čištění koberců a interierů automobilů. Pěkné svinstvo je i úklid sněhu v zimě z veřejných prostranství. Jde o činnost, z níž nikdo moc nezbohatne. Protože klienti sice vědí že je lepší nechat si uklidit dodavatelsky a pěkně buzerovat, ale s výší odměny se moc nepřetrhnou. Naštěstí většinou již pochopili, že než si držet vlastní personál, jehož kvality jsou mnohdy otazné, je lepší tyto služby zadat externě. Je jasné, že s výjimkou obsluhy poměrně drahé techniky jsou požadavky na kvalifikaci kosmetiček podlahových krytin minimální. Z toho vyplývá i výše mzdy, která jak ze statistik vyplývá obsazuje spodní stupně průměrných platů.

Proto se mezi personálem docela často objevují i Romáci. Kupodivu s nimi bývá minimum problémů. Protože ti, co chtějí pracovat skutečně pracují.

Na druhé straně jsou mezi "etnickými Čechy" (jak se říká na serveru Romea) pěkní vejlupkové hledící jen na to, jak se za co nejvíc peněz co nejmíň nadřít. Do práce aby je honil, věčně někde zašití, kradoucí čistící prostředky a utíkající z práce dřív než mají pracovní dobu.

A teď si představte, že jeden takový expert plný exekučních srážek od vás odejde a jednomu z vašich klientů podá konkurenční nabídku napsanou pro jistotu na kamaráda. Oba bez jakéhokoliv předchozí zkušenosti, s nepopsaným referenčním listem a bez zázemí personálního i materiálního. A stáhnou s sebou další osobu, která za sebou má již dvě důtky pro předčasné opuštění pracoviště či dostavení se bez vyfasovaného pracovního oděvu. To vám je firma k pohledání. Samozřejmě, že jejich nabídka je tak nízká, že v sobě nezahrnuje ani náklady na čistící prostředky, které fasovala ona odůtkovaná persona. Tři magoři si myslí, že fakturace je rovna jejich mzdě.

Tak co s tím, když jednatel objednatele, žádá abyste dělali za cenu kterou obdržel v obskurní nabídce těchto individuií? Nic. Nechat pana jednatele jeho osudu a ukončit zakázku dohodou ihned a ponechat všechny aktéry v družné spolupráci.

A říci si. Lepší pracující cikán než vyčůraný gadžo.

Psáno pro blog.iDnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Paulczynski.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Jiná forma bankrotu aneb O odpouštění dluhů

9:01 Marian Kechlibar: Jiná forma bankrotu aneb O odpouštění dluhů

Nová Bidenova administrativa zvažuje odpuštění části studentských dluhů. Je to tak trochu úvaha ze z…