Petr Příhoda: Kolik svobody na internetu?

16.02.2012 21:28 | Zprávy

Služeb internetu užívám skrovně. Nebrouzdám, nechatuji. Do sociálních sítí nevstupuji. Proto jen jako mlčenlivý divák sleduji dění v kyberprostoru, které se mi před očima mění málem ve válečný konflikt. Jeho startovním bodem bylo úsilí o prosazení autorských práv. To přerostlo v boj o svobodu projevu.

Petr Příhoda: Kolik svobody na internetu?
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Do hry vstupují otázky etické, právně filozofické, ba i kriminologické a kriminalistické.

Nerespektování autorských práv ve světě internetu je všeobecně známé. Ocitnout se tam může cokoli a cokoli lze tzv. stáhnout. Práva autorů, jejichž díla se tam ocitají bez jejich přičinění, ignorovat nelze. „Hoden jest dělník mzdy své“ je samozřejmý morální imperativ.

Právní řád, který vytváří státní moc, by měl chránit jakési minimum morálky, je-li to v jeho silách. – Někdy to v jeho silách není. Např. morálka velí, že lhát se nemá (snad jen s výjimkou netypických situací, např. při výslechu na StB). Právní řád ale není schopen odlišit pokaždé pravdu od lži. Proto lež raději nestíhá; s výjimkou lhaní svědka před soudem. Podobně se nevyslovuje k manželské nevěře, i když je cizoložství morálně nepřijatelné. Zákon prostě na některé věci bohužel nemá.

Zákon ovšem nemůže couvnout před tím, že některé delikty jsou příliš rozšířené. Mnozí lidé kradou. Prý skoro všichni. S tím se zákon smířit nemůže. Krádež je ostatně doložitelná. Lze doložit i nedbání autorského práva, které je vlastně krádeží? Prý ano. Tak soudí dokument zvaný ACTA. Jeho uvedení v život však znamená v podstatě cenzuru internetového dění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla