Petr Příhoda: Někdejší „politruk“ krajským hejtmanem

03.02.2014 19:00 | Zprávy

Pan Chovanec se stal ministrem a už nemohl být plzeňským hejtmanem. Většina zastupitelstva zvolila novým hejtmanem Václava Šlajse. Do té doby nevadilo, že působil v řízení kraje za ČSSD, ale nyní média připomněla, že před Listopadem byl armádním důstojníkem, dokonce předsedou útvarové organizace KSČ.

Petr Příhoda: Někdejší „politruk“ krajským hejtmanem
Foto: Archiv Václava Šlajse
Popisek: Václav Šlajs

Nastal poprask. Mě by zajímalo, jak se tehdy choval. Zda jako despota a šikanér, anebo jako v zásadě férový chlap, což nelze vyloučit. Dalo by se to zjistit. Např. vyptat se těch, kteří ho pamatují z dob své základní vojenské služby. To by nebyla obtížná investigace. Nestalo se. Interview s panem Šlajsem v ČT bylo velmi nepoučeným výslechem.

Psychologicky tomu rozumím. „Bývalý komunista“ krajským hejtmanem, to je pro mnohé stále silná káva. S předlistopadovým režimem máme pořád problémy, bylo by dobré se jich zbavit. Nejsnáze tak, že označíme a pranýřujeme ty, kdo za to mohou. Tedy komunisty, včetně těch bývalých. Neboť bývalý komunista je prý totéž jako „bývalý černoch“. To je ale pravda jen částečná. Záleží na tom, koho konkrétně se týká, i na tom, o kterou kapitolu naší minulosti jde. Jistě, bylo tu gottwaldovské vedení KSČ, byli sadističtí estébáci a bachaři. Spousta kariéristů. Ale reformní proces roku 1968 nastartovali komunisté (záhy nato zajisté už jen „bývalí“). Jiné to bylo za normalizace, ale i tak bychom měli pojem „bývalý komunista“ relativizovat – v zájmu pravdy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Rozpočet

Když je podle vás rozpočet bez ambice, zajímá mě, zda ho tedy podpoříte nebo ne? Protože jestli ano, tak si podle mě slušně řečeno nevidíte do pusy nebo to hlasujete i pro věci, s kterými nesouhlasíte? Jakou má takové hlasování logiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Globální správa věcí veřejných

13:57 Jan Campbell: Globální správa věcí veřejných

Antropologická válka má zničující dopady na společnosti, kultury a hodnoty civilizací a na lidstvo o…