Petr Uhl: Peake dokončuje podvodný projekt

20.04.2012 12:31 | Zprávy

Pokud jde o VV, přistupují k tomu ale i další vady. Tato strana neplnila volební sliby – například zavádění referend a progresívního zdanění, rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, prohlubování EU atd. Na rozdíl od ODS a TOP 09 nebyly VV nijak programově vymezeny, vydávaly se za „středovou“ stranu.

Petr Uhl: Peake dokončuje podvodný projekt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Byla to lákavá představa, že Nečasův kabinet padne. Nové volby jsou dnes nadějí, vyjádřenou už před staletími Janem Ámosem Komenským: „Věřímť i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí tvých k tobě se opět navrátí, ó lide český.“

Ono to ale brzo nebude. Souručenství koalice po nahrazení Věcí veřejných (VV) novou platformou Karolíny Peake, tedy starými poslanci nové „platformy“, stojí na pevné vazbě každého poslance k jeho mandátu, jenž by rozpuštěním Sněmovny zanikl. A dvojnásob pevnou mají tuto vazbu poslanci VV. Toto volební období je posledním, kdy si mohou mandátu a jeho slastí ještě užít. Strana VV už skončila.

Když v úterý Peake oznámila odchod z VV, věděla, že i další poslanci přestoupí do její „platformy“. A protože ODS a TOP 09 mají 93 poslanců, musí těch odpadlíků být i s Peake aspoň osm. Ona jistě doufá, že jich bude deset, třeba i s poslancem Michalem Doktorem, zvoleným za ODS, který není v žádném poslaneckém klubu.

To by pak koalice měla 103 poslance, tedy Nečasem požadovanou „jasnou“ či „bezpečnou“ většinu. A deset poslanců je přesně ten počet, který podle zákona smí smí vytvořit ve Sněmovně nový klub pod jiným názvem. než je název strany, za niž byli zvoleni. I ten nový klub Nečas vyžaduje, kvůli vážnosti, která má zakrýt fakt, že odpadlíci odešli ze strany, jíž dali občané hlasy, a to na její program a sliby.

Je více důvodů, proč by vláda měla padnout. Tři jsou společné celé vládní koalici. Jsou to asociální reformy, právem nazvané šílenými, a jiné ubírání kyslíku chudším vrstvám, aby bylo dost prostředků pro bohatší, pro banky a tuneláře. Je to i neochota jakkoliv omezovat korupci a klientelismus a krotit mafie. A je to také neschopnost spravovat zemi, prohlubovat evropskou spolupráci a čerpat peníze z evropských fondů.

Pokud jde o VV, přistupují k tomu ale i další vady. Tato strana neplnila volební sliby – například zavádění referend a progresívního zdanění, rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, prohlubování EU atd. Na rozdíl od ODS a TOP 09 nebyly VV nijak programově vymezeny, vydávaly se za „středovou“ stranu.

Žádná z těchto vad a selhání Karolíně Peake a odštěpenecké části VV dva roky nevadila. Při prásknutí dveřmi nyní mluvila jen o vydírání, ultimatech a destrukci. Její dnešní výhrady ke stylu stranické práce, k nečitelnosti a nedůvěryhodnosti jsou neurčité. Jakoby jinými vadami VV netrpěly.

Peake nyní část VV vlastně odvádí k ODS. Byla v ní členkou už v letech 1997 – 1998. Potvrzuje se to, co se říkalo před dvěma roky před volbami do Sněmovny, že VV jsou jako podnik bezpečnostní agentury jen podvodným uskupením, takovým utajovaným a jakoby protikorupčním béčkem ODS. Prostě podfuk na voliče.

Peake je ve vládě jako její místopředsedkyně. Je to ale jen trafika, Peake nestojí v čele žádného ministerstva či jiného úřadu státní správy, který by měl vlastní rozpočet a byl by oprávněn vydávat obecně platné právní předpisy. Proto vytlačuje z křesla ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ten sice ustrašeně, ale přece jen výrazněji než dříve vystupuje proti zájmům korupce a mafie hlavně ve státním zastupitelství, rozhodně výrazněji než Peake.

Karolínu Peake kritická situace ve státním zastupitelství nepálí, jde jí jen o ni samotnou. Po odvolání Renaty Vesecké z vedoucí funkce nikdy nepodpořila další nutné, ba nezbytné personální změny. A podporu Petra Nečase má Pospíšil střídavou, v poslední době spíše klesající. Ani většina ministrů a vedení ODS za ním nestojí, nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana chtějí dokonce vypudit.

Po zkušenostech s Peake může korupční část ODS očekávat, že je ochotna ji podporovat. S Peake jako ministryní spravedlnosti ve vládě se musí státní zástupci a s nimi demokratická část společnosti obávat toho nejhoršího.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Blažkovi a Fialovi sirotci

9:44 Zdeněk Jemelík: Blažkovi a Fialovi sirotci

Trvalé zvyšování životních nákladů, jemuž Fialova asociální vláda neumí zabránit, je přirozeným podh…