Petr Vlasák: Na cestě k Orwellovi aneb Dnes EET, zítra bez hotovosti

24.05.2016 19:59 | Zprávy

Elektronická evidence tržeb (EET) je horké téma posledních dní. Existují stovky argumentů pro a stovky argumentů proti. Tento článek nemá být kritikou zavedení evidence jako takové, jen sci-fi polemikou, kam až může státní kontrola zajít?

Petr Vlasák: Na cestě k Orwellovi aneb Dnes EET, zítra bez hotovosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Trezor, ilustrační foto

Když se podíváme na severské státy nebo třeba Izrael. Všichni z nich jsou na vrcholku v počtu bezhotovostních transakcí. Také proto se v těchto státech sem tam hovoří o možnosti zavést pouze bezhotovostní platby. A co víc o podobném uvažovali i třeba Spojené státy. Americká centrální banka vydala v roce 1999 doporučující dokument s názvem „carry tax“, ve kterém byl návrh na zdanění hotovostních peněz v oběhu.

Ono tento způsob by byl vůbec nejelegantnějším řešením, jak se hotovosti zbavit a umožnit tak vládě absolutní kontrolu nad oběživem. V praxi by to vypadlo následovně: Představte si, že každá bankovka je opatřena datem expirace. Ano, podobným datem spotřeby jako máme třeba na nápojích nebo sušenkách. Ve chvíli, kdyby došlo k datu expirace a vy byste měl bankovku u sebe, ztrácela by každým dnem na hodnotě až do její úplné bezcennosti. Tím by vlády zcela eliminovaly hotovost, protože by to byla komodita, která by rychle ztrácela na hodnotě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ekonomika , finance , názory , peníze , Vlasák , EET

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…