Petr Zahradník: Makroekonomická mozaika aneb Velmi slušný růst HDP za rok 2015 a vzlínající inflace

16.02.2016 19:03

Růst HDP České republiky za rok 2015 potvrdil velmi příznivé očekávání, byť určitá období v průběhu loňska mohla navozovat pocit, že konečný výsledek může být ještě lepší, než 4,3 %, dnes potvrzených v rámci předběžného odhadu ČSÚ.

Petr Zahradník: Makroekonomická mozaika aneb Velmi slušný růst HDP za rok 2015 a vzlínající inflace
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Jistou zdrženlivost může způsobit fakt mezikvartální stagnace, jež může představovat počátek očekávaného zpomalení. O něm se hovoří zvláště proto, že výkonnost roku 2015 byla ovlivněna vyšší vahou spíše jednorázových faktorů a které jsme na tomto místě v průběhu roku zevrubně komentovali (příznivé ceny strategických surovin, kursový efekt, čerpání evropských fondů, velmi nízké úrokové sazby). Předběžná čísla nasvědčují tomu, že evropsky bezpochyby značně nadprůměrný růst, jenž zřejmě bude postačovat i na první trojku v unijním srovnání, byl dosažen díky výraznému zotavení domácí poptávky, a to jak spotřebitelské, tak investiční. Vyčerpání jednorázových faktorů by však nemuselo vést pouze k tlaku na ekonomické zpomalení, neboť vývoj roku 2015 nebyl provázen pouze těmi pozitivními. K těm opačným patřily makroekonomicky významné výpadky v chemickém a energetickém průmyslu, které by v roce letošním mohly být překonány. Nadto, z těch faktorů příznivých, není pravda, že ani v roce 2016 nebude probíhat závěrečná fáze dostihu o dočerpání evropských fondů z období 2007 - 2013; na straně druhé je pravda, že pomalý náběh období následujícího zde útlum přinese, byť nikoliv zřejmě skokový. Taktéž přínos kursového oslabení plynoucího ze závazku ČNB bude minimálně po většinu letoška s velkou pravděpodobností působit.

Je zajímavé, že až v čase, kdy se ekonomický vývoj začal ubírat do fáze svého jistého utlumení (při stále velmi vysoké rychlosti), došlo i na toužebně očekávané odlepení se inflace ode dna, což minimálně mírně otevírá prostor pro ČNB a její nástroje k přiblížení se jejímu inflačnímu cíli. Jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání činil nárůst cenové hladiny v lednu 0,6 % (což je z meziročního pohledu stále málo, ale jako meziměsíční výkyv je to naopak víc než dost). Onen skok směrem vzhůru vyvolal cenový vývoj u potravin; v ostatních segmentech se ceny vyvíjely v souladu se scénářem, obvyklým pro drtivou část loňského roku, tedy především s velmi nízkými cenami pohonných hmot, jejichž hladina byla nejnižší za 7 let. Paradoxně však s mírou inflace 0,6 % se Česká republika ocitá ve skupině zemí EU s momentálně nadprůměrnou mírou inflace, když unijní průměr činí 0,4 %.

Autor je poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla