Platforma Svobodu médiím! a ARAS (Asociace režisérů a scenáristů) považují takový postup polské vlády za přímé ohrožení svobody a nezávislosti médií veřejné služby, neboť ta mají v demokratické společnosti představovat nezpochybnitelnou a nenahraditelnou kontrolu moci, a proto by měla být od této moci jasně oddělena. Tato zásada musí platit bez ohledu na to, čím je tato moc motivována a o co usiluje.
Při pohledu na to, jak snadné je umlčet média veřejné služby v zemi, kde formálně fungují všechny demokratické instituce, připomínáme jeden z hlavních cílů Platformy Svobodu médiím! prosadit takové změny zákona o České televizi a Českém rozhlase, které zajistí, aby rady těchto institucí, vybírající a odvolávající ředitele ČT a ČRo, nadále nebyly jmenovány na základě politické volby v Parlamentu ČR. Členy mediálních rad by měly přímo jmenovat respektované organizace a sdružení s dostatečně dlouhou historií a také politické strany zastoupené v Parlamentu tak, aby mediální rady byly skutečně orgánem zastupujícím veřejnost.
Vyzýváme vládu a Parlament ČR, aby přijaly takovou novelu zákona, která by posílila nezávislost veřejnoprávních médií, aby nebyla vydána napospas žádnému příštímu vítězi voleb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cenzura , média , názory , Polsko , svoboda slova , ARAS , Svobodu médiím!
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.