Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

19.02.2021 7:38

Česká města a neziskové organizace úspěšně pokračují v zabydlování rodin i jednotlivců.

Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností
Foto: Platforma pro sociální bydlení
Popisek: Platforma pro sociální bydlení

Díky programům Housing First v 18 městech mohlo loňské Vánoce strávit v bezpečí domova 250 domácností. V 16 městech pomáhá v zabydlování ohrožených domácností výzva Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu Housing First, organizace v Praze a Liberci pak principy Housing First využívají i bez evropských dotací.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23233 lidí

Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2018 vypsalo výzvu na podporu Housing First. Aktuálně je v ní zapojeno celkem 13 projektů v 16 městech s celkovým plánem zabydlet 215 bytů. 156 z nich se ale podařilo zabydlet už ke konci roku 2020, přestože je většina projektů zhruba v polovině. Například v Otrokovicích nový domov získalo dokonce víc domácností, než se předpokládalo, přestože projekt končí až v roce 2022.

„Úspěchy měst a neziskových organizací, kterým jsme z ESF poskytli peníze, nás velmi těší. MPSV má v úmyslu podporovat řešení a prevenci bezdomovectví metodou Housing First i nadále, například prostřednictvím připravovaného Operačního programu Zaměstnanost+. Pro MPSV jsou tyto evidence-based projekty naprostou prioritou,” říká David Pospíšil, ředitel odboru sociálních služeb a sociální práce MPSV.

Pro lidi, kteří díky Housing First získali bydlení a podporu sociálních pracovníků, je často nový domov impulsem k zásadnějším životním změnám. Například v Českých Budějovicích si tři z nich v poslední době našli zaměstnání. Pro jednoho z klientů Housing First projektu organizace Romodrom bylo zase stabilní bydlení velkou motivací k řešení jeho problémů s gamblerstvím. Celkem 10 dětí se pak vrátilo z ústavní péče zpátky do rodiny.

Mimo výzvu MPSV získalo v minulosti bydlení 65 domácností v Brně a 6 v Otrokovicích, v současnosti takto zabydluje ohrožené domácnosti i Liberec a Praha. V Liberci mělo díky místnímu programu Housing First ke konci roku stabilní domov 19 domácností, v Praze 129. Jsou mezi nimi i rodiny, které dříve žily na ubytovnách, matky samoživitelky s dětmi nebo senioři. Podporu v bydlení jim poskytují týmy osmi neziskových organizací, mezi kterými je například i Naděje, Člověk v tísni nebo Armáda Spásy.

„Náš tým prevence bezdomovectví doposud zabydlel 33 domácností. V souladu s principy Housing First klienty podporujeme, aby si vytvořili vlastní domov a jsme s nimi na jejich cestě k zotavení. Zaměřujeme se na snižování osamělosti a podporu jejich přání – to může být cokoliv od nových zubů až po nalezení práce. 98 % domácností si po roce zvládlo bydlení udržet. Osobně věřím, že s dobře nastavenou individuální podporou si dokáže udržet bydlení kdokoliv,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona od Armády Spásy Jan Desenský. Tým bude v zabydlování pokračovat i letos, navíc se chystá v práci s klienty zavádět nové metody: „Letos budeme pilotovat tzv. multidisciplinární práci. Rádi bychom k dosavadnímu týmu připojili odborníka na duševní zdraví, terapeuta, pracovního terapeuta a psychiatrickou sestru,” popisuje výzvu na nadcházející rok Jan Desenský.

Housing First se v Česku stává stále rozšířenějším přístupem k zabydlování ohrožených domácností. „Počet měst zapojených v projektech a jejich skvělé výsledky jen potvrzují, že je Housing First jako přístup funkční a rychle se v Česku stává mainstreamem. Zapojují se i města s vysokou mírou bytové nouze v nejchudších regionech a velké neziskové organizace,” komentuje ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák. Navíc je patrné, že o takové řešení mají zájem nejen obce, ale ochotu spolupracovat projevují i samotní lidé v bytové nouzi. „Ukazuje se, že s podporou sociálních pracovníků si domácnosti bydlení zvládají udržet. Za rok se snad budeme dívat na ještě vyšší čísla a ke stabilnímu bydlení získají přístup i další domácnosti,” uzavírá Vít Lesák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.