Pražský institut bezpečnostních studií: Druhé kolo prezidentské volby ovlivňují dezinformace

24.01.2018 12:23

Pražský institut bezpečnostních studií (Prague Security Studies Institute, PSSI) spustil 4. prosince výzkumnou část projektu České volby v éře dezinformací, během něhož sleduje způsob, jakým platformy šířící dezinformace informují o průběhu kampaně před prezidentskými volbami 2018.

Pražský institut bezpečnostních studií: Druhé kolo prezidentské volby ovlivňují dezinformace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Před druhým kolem volby se způsob, jakým sledované platformy informují o prezidentských volbách, změnil. „Ve chvíli, kdy bylo jasné, že do druhého kola postupují Miloš Zeman a Jiří Drahoš, platformy, které sledujeme, začaly o volební kampani informovat vyhroceněji. Zatímco počet textů informujících o volební kampani neutrálně poklesl, množství textů vyjadřujících se pozitivně či negativně o některém z kandidátů se zvýšilo. Miloš Zeman je zmiňován pozitivně častěji než před prvním kolem, Jiří Drahoš je naopak častěji kritizován,“ říká hlavní koordinátor projektu Jonáš Syrovátka z Pražského institutu bezpečnostních studií.

S výrazně vyšší frekvencí se také začaly objevovat dezinformace. „Víceméně okamžitě po vyhlášení výsledků prvního kola došlo ke skokovému zvýšení počtu textů obsahujících dezinformace. Podle jedné z nově šířených dezinformací například Jiří Drahoš hodlá jmenovat Miroslava Kalouska premiérem a posléze začít přijímat migranty přerozdělované dle unijních kvót. Opětovně se také začaly šířit dezinformace, které se objevily již dříve – například ta, dle níž kampaň Jiřího Drahoše financuje George Soros. Žádná dezinformace snažící se očernit Miloše Zemana se na sledovaných platformách neobjevila. Ať už vliv dezinformací na volební výsledek bude jakýkoli, společenskou atmosféru před volbami již bohužel dokázaly otrávit,“ dodává Syrovátka.

Výstupy projektu je možné sledovat na webu PSSI (ZDE) a na facebookovém (ZDE) a twitterovém (ZDE) účtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…