Přemysl Votava: Pane starosto, plachtou dějiny nezměníte

03.09.2019 13:25

Protiruské tažení pana starosty z Dejvic vyvrcholilo přesně v den, kdy útokem Německa na Polsko, začala druhá světová válka. Pan starosta z Dejvic si nejspíše toto významné datum, ani neuvědomil, možná nebyl pořádně informován…

Přemysl Votava: Pane starosto, plachtou dějiny nezměníte
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, LEV 21

Pan starosta z Dejvic není starostou nějaké zapadlé vesničky, někde v pohraničí. Omlouvám se té zapadlé vesničce, protože i tam, nejspíše mají pomník padlých z první a z druhé světové války a ten je vždy upraven… Patří to ke naší kultuře. Chodili jsme k pomníkům TGM i v době německé okupace, či později, kdy se to nedoporučovalo, či zakazovalo. Tehdy se také historie přepisovala…

Dnes nejspíše, všechny ty přepisovače dějin, překonal pan starosta na Praze 6. Jeho výrok, že Praha se osvobodila sama, ho vedl k tomu, že přes památník osvoboditele Československa a Prahy Ivana Stěpanoviče Koněva nechal hodit plachtu. Kolem sochy dokonce nechal vybudovat železnou klec…. Maršál I. S. Koněv se tak stal v očích starosty velmi „nebezpečným…“. A sám pro jistotu je hlídán polici, a aby byl nepoznán, je dle fotografií, převlečen za bílého králíčka…. V Dejvicích je radost bydlet ….

Praha tím dostala novou dominantu, trapnou parádu, která upoutává zájem turistů z celého světa. Nedůstojné městu, které chce být vzorem celému světu… TV štáby z celého světa se činí,…. Ostatně sochu uvidí turisté již cestou z letiště, nesoucí jméno Václava Havla, asi i on by nejradši otočil hlavu od té ostudy.

Patří ke cti Pražanů, že si tento pokus o přebarvení dějin nenechali líbit. Zcela spontánně přicházeli celý týden s květinami do Dejvic, to zejména proto, aby maršál Ivan S. Koněv v tomto sprostém útoku nezůstal sám. Přicházeli mladí i staří, přicházeli poslanci i senátoři, přicházeli studenti, děti i vnuci odbojářů, vojáků, politických vězňů….

Z policií střeženého  pomníku, byla několikráte Pražany stržena plachta, boj proti překreslování historie rostl každým dnem, lidí, květin i svíček přibývalo …. Bylo to téměř symbolické, však před 74 lety, v době květnového povstání Pražanů, maršál I. S. Koněv Pražanům také pomohl.  Na zoufalé volání pražského rozhlasu reagoval rychle, jeho tanky vyrazily od Drážďan přes Krušné hory na Prahu, byla to jízda, jako o závod. Praha v té době čelila útoku zejména SS divizí Wallestein, Wiking, Raich, hořela Staroměstská radnice, tisíce padlých či zavražděných, generál Schorner se svou milionovou armádou Mitte spěchal do amerického zajetí, potřeboval k útěku zejména pražské mosty, proto rozséval smrt, vraždil. Rudá armáda před sebou cestou na Prahu hnala milionovou armádu generála Schornera. U Milína nedaleko Příbrami se bojovalo ještě 12. května s divizemi SS…

Panu starostovi a jemu v názorech podobných připomínám, že maršál I.S.Koněv patřil k nejvýznamnějším velitelům Rudé armády. Byl velitelem 1.ukrajinského frontu, který svedl rozhodující bitvu na konci druhé světové války o Berlín. Pod jeho velením bojovali i naši vojáci na východní frontě. Rudá armáda to nejsou jen Dejvice, tedy působiště, historie neznalého pana starosty, to je i Československo, kde našlo svůj poslední odpočinek 150. 000 padlých příslušníků Rudé armády. Přinesli svobodu našim národům.  Jistě i v Dejvicích jsou hroby padlých sovětských vojáků padlých i popravených.  Nosili uniformy Rudé armády….

Přemysl Votava
(mpř. Národní socialisté)      

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…