Přemysl Votava: Peklo jménem Osvětim

23.01.2019 19:26 | Zprávy

Před 74 lety sovětská armáda osvobodila největší nacistický koncentrační tábor Osvětim . 27. ledna 1945 zde přežívalo posledních 7650 lidských trosek. Svět se nad touto hrůzou otřásl, fotografie z tohoto pekla smrti obletěly celý svět.

Přemysl Votava: Peklo jménem Osvětim
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Osvětim, to byla nacisty vybudovaná továrna na smrt, včetně plynových komor, spalovacích pecí. Tyto zločiny a svou vinu na nich ponese německý národ na věky. 27. leden si připomínáme, jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

S koncentračním táborem Osvětim je spojena také největší hromadná vražda československých občanů spáchaná v době šestileté německé okupace. 8. března 1944 zde bylo usmrceno v plynových komorách 3700 našich občanů z tzv. rodinného tábora.

Hitlerovy myšlenky na „konečné řešení židovské otázky“ našly naplnění při jeho tažení na Východ. Postupně zde vznikaly desítky vyhlazovacích táborů, Treblinka, Sobibor, Chelmno, ale tím největším peklem byla Osvětim v Polsku. V těchto táborech smrti probíhalo hromadné vraždění mužů, žen i dětí, dle zvrácené nacistické ideologie o nadřazené rase, zde měly být méněcenné rasy vyhubeny. Na šest milionů židovských obětí bylo v těchto táborech smrti zavražděno, zplynováno, umučeno hladem. V Chelmnu našlo smrt i 82 dětí z Lidic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

A co že bude mít Bulharsko EURO?

Co dobrého to občanům přinese? Stačí se podívat třeba na Chorvatsko, které kvůli přijetí EURA podražilo - nejen pro turisty, ale i pro místní. A jestli si tak chcete brát příklad z ostatních, proč si ho neberete i v tom, jaká je téměř ve všech ostatních členských státech životní úroveň a jaká je u n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

15:26 Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

Kdosi kdysi zpracoval precizní chronologický přehled událostí 21. srpna 1968 a dnů následujících. Po…