Přemysl Votava: Před 80 lety Československo plakalo…

13.09.2017 17:34 | Zprávy
autor: PV

14. září 1937 v Lánech zemřel prezident „ Osvoboditel “ Tomáš G. Masaryk. Byl prvním prezidentem Československa. T. G. Masaryk se zasloužil o obnovu české, ale i slovenské státnosti, v říjnu 1918. Byl zvolen prezidentem Československa v roce 1918, 1920, 1927, 1934.

Přemysl Votava: Před 80 lety Československo plakalo…
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk

Jméno Tomáše G. Masaryka je také spjato s otázkami sociálními a národními. Ve svých filozofických úvahách a ve svých dílech hledal smysl českých dějin. Socialismus v jeho pojetí byl založen na humanitě a lásce k bližnímu, svoji politiku zakládal na mravnosti. TGM patřil k předním světovým politickým osobnostem na přelomu a počátku 20.století. V dobách nesvobody byl jeho odkaz potlačován, jeho jméno mělo být vymazáváno z paměti našeho národa. Nestalo se tak, národ nezapomněl…. S jeho jménem bude vždy spojován vznik Československa v říjnu 1918.

Jeho odkaz je varováním pro ty české politiky, pro které politika není službou lidu, ale jen cestou k úzkým osobním zájmům. T.G. Masaryk byl osobností, která měla širokou důvěru svého národa. Ve svých 64 letech odcházel do exilu bojovat za samostatnost našeho národa. Vrátil se do svobodné vlasti, sedmnáct let byl prezidentem Československa. Jeho jméno obstálo i po dlouhá desetiletí dějinných zkoušek.

Národní socialisté se vždy hlásili k odkazu prezidenta osvoboditele Tomáše G. Masaryka a jeho následníka a spoluzakladatele Československa, Dr.Edvarda Beneše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Derby

Mně přijde, že to, co se odehrálo na derby se děje jen ve fotbale. Proč je otázka. Ptám se i na váš návrh řešení? Máte ho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Na cestě k nevzdělanosti

15:57 Ivo Strejček: Na cestě k nevzdělanosti

Teze Ivo Strejčka na semináři IVK