Přerováci Českému rozhlasu: V zámku chceme muzeum, ne soukromou rezidenci

04.01.2012 17:10

Tisková zpráva občanského sdružení Přerováci nadlabáci ze dne 4. ledna 2012.

Přerováci Českému rozhlasu: V zámku chceme muzeum, ne soukromou rezidenci
Foto: Wikimedia Commons
Popisek: Zámek v Přerově nad Labem

Obyvatelé středočeského Přerova nad Labem sledují se znepokojením dění okolo zámku v jejich obci. Ten je v majetku veřejnoprávního Českého rozhlasu a je dlouhodobě prázdný. Nyní rozhlas připravuje jeho prodej, přičemž chce upřednostnit nejvyšší nabídku bez ohledu na záměr nabyvatele.

Občanské sdružení Přerováci nadlabáci jednoznačně podporuje plán Středočeského kraje získat zámek do svého vlastnictví, jeho propojení se sousedním skanzenem polabské architektury a vznik finančně soběstačné expozice V zámku a v podzámčí.

„Středočeský kraj a jím zřízená organizace Polabské muzeum má jasnou vizi – propojení nejstaršího národopisného muzea v Česku a přerovského zámku a vznik expozice V zámku a v podzámčí. Jediný známý soukromý zájemce o zámek představil jen povrchní náznak svých plánů,“ tvrdí předseda o. s. Přerováci nadlabáci Petr Vilgus. „Kraj je pro zámek nejlepším majitelem, protože prakticky nemůže zaniknout a veškeré jeho kroky jsou pod přísným dohledem opozice i veřejnosti. Naproti tomu soukromník může zkrachovat či zemřít. Pokud bude zámek zanedbávat, neexistuje páka, která by ho přinutila chovat se k památce s úctou. Varovným příkladem je pro nás rozpadající se přerovský pivovar, nešťastně privatizovaný zámek v nedalekých Kounicích nebo pražské memento, zanikající památka na Hrabalovskou Libeň – palác Svět,“ dodává Vilgus.

„Jedním z posledních soukromých majitelů zámku byl osvícený Habsburk Ludvík Salvátor Toskánský, který zároveň před více jak 100 lety v místní Staročeské chalupě založil národopisné muzeum. Na jeho tradici v roce 1967 navázal dnešní skanzen. Přála bych si, abychom se nemuseli stydět za to, jak jsme naložili s jeho dědictvím,“ říká členka Přerováků nadlabáků Ivana Cabrnochová.

„Žádáme středočeského hejtmana Davida Ratha, vládnoucí koalici i zodpovědné opoziční krajské zastupitele, aby intenzivně jednali s Českým rozhlasem o koupi zámku. Vedení rozhlasu a jeho radu vyzýváme, aby si uvědomili své postavení. Rozhlas je de facto majetek všech obyvatel České republiky. Vztah dvou veřejnoprávních institucí – rozhlasu a kraje – by neměl být založený na čistě tržních základech. Rozhlas by měl při prodeji zámku přihlížet nejen k zisku, ale i k veřejnému zájmu. A ten v tuto chvíli vidíme v převodu zámku na kraj,“ zdůrazňuje Petr Vilgus.

+++

Přerováci nadlabáci jsou občanské sdružení, jehož členové a sympatizanti se od roku 2005 podílejí na obnově historických památek a krajiny v okolí středočeské obce Přerov nad Labem. Iniciovali výsadbu kilometrového stromořadí z obce k silnici 611, čehož se účastnily desítky občanů. Získali grant Nadace Občanského fóra, díky kterému byla zrekonstruovaná leta zanedbávaná kaplička sv. Vojtěcha nad studánkou. Okolo této památky bylo později vysázeno ovocné stromořadí a v dubnu 2010 byla vysvěcena pražským biskupem Václavem Malým. Podíleli se také na vyhlášení přírodní památky Natura 2000 na Přerovské hůře, podpořili úsilí Archeologického ústavu Československé akademie věd o ochranu archeologického naleziště na hůře, které vedlo k vyhlášení rozsáhlé kulturní památky „výšinné opevněné hradiště“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

20:44 Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

„Je to hrozné, ale mám před sebou samé nuly! “ To bylo Hitlerovo hodnocení premiérů Chamberlaina a D…