Průzkum: Úředníci se obávají přechodu na Národní elektronický nástroj

25. 5. 2017 11:16

Od dubna platí, že všechny organizační složky státu a centrální zadavatelé musí s dodavateli zakázek komunikovat výhradně elektronicky a nesmí již přijímat žádné listinné nabídky. Už za měsíc by navíc měli k zadávání veřejných zakázek malého rozsahu začít povinně používat Národní elektronický nástroj (NEN). Úředníci a odborníci ale upozorňují, že nový systém je příliš pomalý, složitý a stát nestihl vyřešit mnoho jeho nedostatků. Sporné otázky i výhody elektronizace ve veřejných zakázkách dnes řešili odborníci se zadavateli na konferenci společnosti Otidea v Praze.

Průzkum: Úředníci se obávají přechodu na Národní elektronický nástroj
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto
reklama

Experti se shodli na tom, že elektronizace zakázek je správným krokem. NEN by měl jako systém pro centrální zadávání veřejných zakázek vše zjednodušit a zpřehlednit, odstranit přebujelou administrativu a dokonce zabránit manipulacím mezi účastníky. Problém ale odborníci vidí v jeho aktuálním stavu. Systém má spoustu závažných nedostatků a některé dnes běžné úkony v něm vůbec nefungují. Za pouhý měsíc by jej přitom měli začít povinně používat státní organizace. Odborníci se obávají, že dojde k poklesu účastníků ve veřejných zakázkách, protože je nový systém odradí.

„Celkově NEN vnímám jako pozitivní a nezbytný krok. Zásadním problémem je však jeho aktuální nepřipravenost. Je velice pomalý, jednotlivé úkony se načítají dlouho, zadání zakázky někdy trvá až několik hodin. A to už nyní, kdy v něm pracuje minimum uživatelů. Bojím se, co se stane, až ho začnou využívat další stovky či tisíce. Systém funguje jen v češtině a vůbec není připraven pro podávání nabídek od zahraničních dodavatelů. Proto se obávám, že například zakázky na vědecké přístroje, které dodávají jen zahraniční firmy, se na čas zbrzdí,“ upozorňuje Kateřina Koláčková, ředitelka společnosti Otidea. Systém navíc funguje pouze v prohlížeči Internet Explorer.

Národní elektronický nástroj by měl 1. července nahradit stávající profily na elektronických tržištích. Do poslední chvíle ale není jisté, zda NEN skutečně bude povinný a neví se, v jakém rozsahu. Všichni proto netrpělivě čekají na schválení usnesení vlády, které má dvě různé varianty. K poslednímu červnu zároveň skončí bezplatný provoz elektronických tržišť. Jejich provozovatelé již oznámili, že zavedou poplatek za užívání tržiště ve výši jednoho procenta z celkové ceny vítězné nabídky, který zaplatí vítěz soutěže.

„I přesto, že byl provoz NENu spuštěn již v roce 2015, ani měsíc před plánovanou povinností ho používat stále nevíme, zda bude nebo nebude povinný. To mi připadá tristní. Dobrovolně systém využívá jen minimum zadavatelů, protože většina z nás čeká, jestli ho vůbec bude muset používat a v jakém rozsahu. Na přípravu tak budeme mít extrémně málo času,“ říká Dagmar Růžičková, která zadává zakázky pro Národní divadlo.

Elektronizace veřejných zakázek se ale nedotkne pouze veřejných zadavatelů. Od 18. října 2018 bude povinná i pro všechny ostatní zadavatele. Ministerstvo pro místní rozvoj za NEN zaplatilo přes půl miliardy korun a navíc dostalo od antimonopolního úřadu pokutu půl milionu korun, protože zakázka na projekt NEN byla zadána v rozporu se zákonem.

Tisková mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj však uvádí, že: "Stát rozhodl již před několika lety, že NEN bude a je povinný dle evropských směrnic. V současné chvíli ukončujeme vypořádávání materiálu o povinném využívání NEN. Projednávání materiálu není doposud ukončeno z důvodu předkládání nových požadavků ostatních resortů. Je potřeba si ale uvědomit, že systém NEN a v podstatě i MMR stojí v absolutně nesmyslném konkurenčním boji se současnými provozovateli e-tržišť, kteří napadají 100% zakázek spojených se systémem NEN a tím značně prodlužují a de facto znemožňují jakýkoli rozumný rozvoj systému NEN."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Sněmovna učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi

12:30 Lukáš Kovanda: Sněmovna učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi

Komentář ke zrušení daně z nabytí nemovitosti a k zachování možnosti odpočtu zaplacených úroků z úvě…