Radim Uzel: Jak řešit hrozbu přelidnění

04.06.2018 20:05 | Zprávy

Na přelomu tisíciletí jsme nebyli ušetřeni různých katastrofických vizí týkajících se budoucnosti naší planety. Futurologové nás varují před nebezpečím globálního oteplování, které jde ruku v ruce s tajícími ledovci a zvýšenou hladinou světového oceánu. Také vyhynutí četných živočišných druhů bývá mnohými považováno za světovou katastrofu. Myslím, že však všechny tyto hrozby blednou před pohromou, kterou přináší přelidnění.

Radim Uzel: Jak řešit hrozbu přelidnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

Když jsem chodil do školy, tak nám paní učitelka vyprávěla, že na Zemi žijí dvě miliardy lidí. Takové množství obyvatel zeměkoule jsme si samozřejmě neuměli ani představit. A nedávno byla uveřejněna zpráva, že světové obyvatelstvo počtem převýšilo sedm miliard (v roce 2017 už 7,6 miliard). S hrůzou si uvědomuji, že jenom za dobu mého života se lidstvo více než ztrojnásobilo. Tento závratný růst světové populace v druhé polovině dvacátého století je naprosto bezprecedentní demografickou událostí. Na Zemi dnes žije o jednu miliardu lidí více než v roce2005 a o dvě miliardy více než v roce 1993. I když se růst populace v posledních několika letech trochu přibrzdil, střízlivé odhady udávají, že v roce 2030 dosáhne velikost světové populace 8,3 miliardy, v roce 2050 9,8 miliardy a v roce 2100 11,2 miliardy. Tento počet světové populace převýší možnosti produkce potravinových zdrojů, navíc hrozí kritický nedostatek pitné vody a bezprecedentní znečištění životního prostředí.

A přitom se lidská plodnost po staletí příliš nezměnila. Pokud lidská paměť sahá, tak jen málokterá žena je schopna za dobu svého života porodit více než 12 – 13 dětí. A pokud bychom pátrali ve svých rodokmenech, všechny naše prababičky a pradědečkové měli opravdu průměrně těch 12 sourozenců. Proč jsme tedy nezaznamenali přelidnění už před staletími? Inu, protože většina těch dětí zemřela ještě před dosažením věku plodnosti a jenom 2 – 3 z nich se mohli dále rozmnožovat. A co se stalo v druhé polovině dvacátého století? Až do nejzazší africké vísky proniklo očkování proti infekčním nemocem, i v přírodních kulturách se můžeme setkávat se základní hygienickými návyky. Skončily morové rány a masové epidemie. Díky celkem slušnému porodnictví dramaticky také poklesla novorozenecká, kojenecká a mateřská úmrtnost. A ejhle, většina porozených dětí přežije a může se rozmnožovat. A máme tu naráz přelidnění, kde zcela jednoznačně vede africký kontinent s počtem průměrné plodnosti 5 dětí na jednu ženu (v Evropě 1,5 dětí).

Z 22 zemí s nejvyšší porodností na světě se 20 zemí nachází v Africe a předpokládá se, že šest afrických zemí do roku 2100 zpětinásobí počet svých obyvatel. Nejvíce dramatická situace je v Nigérii, kde pravděpodobně do roku 2050 populace z původních 37 miliónů vzroste na 410 miliónů, čímž tato země počtem obyvatel převýší USA a stane se po Indii a Číně třetí nejlidnatější zemí světa. V roce 2100 by Nigérie mohla mít už téměř 800 miliónů obyvatel, čímž by předstihla populaci celé Evropy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …