Radim Uzel: Možnosti asistované reprodukce a právo

10.05.2017 7:36 | Zprávy
autor: PV

Nedávno u nás proběhly prudké parlamentní debaty o možnostech umělého oplodnění pro osamělé a lesbické ženy. A jak se dalo čekat, tato možnost byla Poslaneckou sněmovnou zamítnuta. Pokud jsem o tom diskutoval s mnoha cizinci, většina vyspělých evropských zemí to považuje za středověk. V televizní debatě pak byl učiněn závěr, že je to pro naši veřejnost ještě brzo, že takový zákon má naději na schválení tak za 10 let. Musí se tedy čekat až jeho odpůrci vymřou?

Radim Uzel: Možnosti asistované reprodukce a právo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

V možnostech asistované reprodukce a umělého oplodnění totiž předhonila lékařská věda právníky. Vždyť přece se žena nakonec může oplodnit sama, pokud k tomu získá čerstvý mužský ejakulát ve zkumavce.

Právníci si třeba stále také nevědí rady s možností otcovství člověka, který je už pěknou řádku let po smrti. A co teprve matka, která ve své děloze donosila cizí vajíčko. Stává se automaticky matkou když své dítě porodila? Nebo má na tohoto potomka právo dárkyně vajíčka?

Řešení těchto problémů nám nabízí antropologie, která se zabývá životem primitivních společností. I když tam není známa žádná moderní technologie manipulace se zárodečnými buňkami, byly mnohé případy oplodnění semenem dárce vyřešeny úplně obyčejným přírodním mechanismem zvykového práva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…