Radim Uzel: Obhajoba českých bordelů

06.03.2021 20:17 | Zprávy

V roce 1790 měla Praha celkem 3 220 domů a 73 780 obyvatel. Asi v padesáti pražských domech byly v té době umístěny nevěstince. V současné době dosáhl počet pražských obyvatel asi 1,2 milionu. Za 230 let se tedy zvýšil asi šestnáctctkrát. Počet veřejných domů se naopak příliš nezvýšil. Abychom dosáhli sexuální úrovně našich předků, museli bychom mít v našem hlavním městě 813 bordelů. K tomuto číslu se samozřejmě nepřibližujeme ani vzdáleně. Těžko říct, jestli nad tím projevovat radost nebo zármutek.

Radim Uzel: Obhajoba českých bordelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

Osvícení radní by se snad měli řídit příkladem aténského státníka a zákonodárce Solóna. Ten založil v Aténách první státní veřejný dům už kolem roku 500 před Kristem. Vděční občané mu za to postavili pomník. Německá města začala zakládat bordely už ve 14. století. Měšťany k tomu vedl prostý selský rozum. Proč by poctivě vydělané měšťanské peníze měly padat do lůna neznámých potulných ženštin? Zvlášť když se jich mohlo pár usadit v domě, který by stál všem lidem na očích, byl kontrolovaný a město by se mohlo podílet na příjmech z provozování prostituce? Lidé těmto příjmům říkali „kurevní daň“ a ve středověku představovala nezanedbatelný příjem mnohé městské pokladny.

V novodobé historii býváme často svědky boje proti prostituci. Ten má své smutné protagonisty. Třeba čínské komunisty, kteří přeměnili nevěstince v rámci kulturní revoluce na kulturní domy. Také u nás se po roce 1948 stala existence nevěstinců naprostou fikcí. Paradoxní je, že i v západních zemích postupovali odpůrci zákonů a vyhlášek, které umožňovaly takové provozování nejstaršího řemesla na světě, podobně jako úředníci v komunistických nebo fašistických diktaturách.

Dokonce ještě po roce 1990 jeden pražský zastupitel přiznal, že prostituce byla, jest a bude. Nelze ji vymýtit. Tento realistický pohled mu však nebránil v tom, aby ji nepřirovnal k vraždám, ke krádežím nebo k užívání drog. Právě zmíněné kriminální jevy totiž policisté často spojují s takzvanou divokou pouliční prostitucí. Naproti tomu prostituce institucionární, tedy ta „zastřešená“, se dá mnohem lépe kontrolovat. Zločinnost, která s ní souvisí, výrazně klesá. To ukazují zkušeností ze zemí jako je třeba Dánsko nebo Nizozemí. Naopak vyhánění prostitutek na ulici způsobí to, že se zvýší počet sexuálně přenosných nemocí a drogových závislostí.

V poslední době se jako houby po dešti rozmnožily různé erotické masážní salóny.

Erotická masáž je v některých severských zemích považována za zdravotně prospěšnou proceduru. A právem. Pokud se jedná opravdu jen o masáž, která je často spojená s masturbací, a nedojde při ní ke kontaktům genitálních nebo orálních sliznic, nemůžeme proti takovým postupům protestovat. Alespoň ze zdravotního hlediska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…