Radim Valenčík: ČSSD - Předvolební vření?

24.09.2018 21:42

Právě ve chvíli, kdy začalo odpočítávání času do odstartování říjnových voleb, to začalo v ČSSD vřít. V nejméně vhodnou dobu a nejméně vhodným způsobem.

Radim Valenčík: ČSSD - Předvolební vření?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík

Vyjádřili se zachránci ohrožených druhů i plzeňští reformátoři, odboj podpořil i prezident Zeman. Členové vedení strany kritizují členy vedení strany za spolupráci s Babišem, udržování iluze zvané Poche apod. To hlavní se však neřeší:

1. Strana programového typu, nemůže být bez programu. Bez toho, aby věděla, co je příčinou současných problémů, jejich narůstání a vyhrocování, bez toho, aby předložila realistickou vizi jejich řešení. A ČSSD ze své podstaty a z hlediska návaznosti na historickou tradici nemůže nebýt programovou stranou, pokud chce přežít. Programem určitě není chruščevovský slib přednesený na 22. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu na začátku 60. let, že vše bude zadarmo.

2. Velké množství voličů, tak velké, že rozhodne o dalším vývoji uvnitř této strany, je rozhodnuto volit jen ty kandidáty, kteří jsou zárukou prosazování nezbytných změn ve straně. Jinak i v těchto komunálních volbách dají najevo, že odmítají podpořit konzervování nezakonzervovatelného. Těch kandidátů, kteří by v rámci volební kampaně předstoupili s jasným příslibem a jasnou představou a způsobu nápravy ČSSD je však zatím žalostně málo. Někteří se ještě určitě objeví a voliči to ocení. Dají tím mj. najevo, že jim budoucnost ČSSD není lhostejná.

K tomu pár střípků z Novinek, které sledující dění v ČSSD nejintenzivněji:

"K tomu, aby (ČSSD) získala zpět svou někdejší sílu, nutně potřebuje výkonný motor. A tím může být právě vaše platforma, která klade důraz na návrat k tradičním hodnotám a normálnímu občanovi. Proto by bylo skvělé, kdyby byla v rámci ČSSD přijímána pozitivně a její členové nebyli předmětem malicherných vnitrostranických půtek," napsal prezident... "Strana nesmí být monolitem, kde jen všichni kývají. To by byla definitivní cesta do politických pekel... Nenechte se v žádném případě otrávit závistivými hlupáky, neposlouchejte rady českých novinářů a komentátorů, kteří, jak vidno, při vyslovení názvu vaší platformy dostávají husí kůži. Uvědomte si, že je to dobré znamení"...

"Na zasedání platformy Zachraňme ČSSD zní velmi silná nespokojenost se směřováním strany," řekl Právu Zimola.

Ludvík: "S tím, co se dnes v ČSSD děje, rozhodně nesouhlasím," napsal.

Nesouhlas s vedením strany zní i z plzeňské ČSSD, kde její lídr ve volbách a primátor města Zrzaveckýspustil kampaň "Plzeň není Praha"... kritizuje v ní vedení například za to, že vstoupilo do vládní koalice s ANO, nebo za to, že tři měsíce marně prosazovalo europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. K platformě Zachraňme ČSSD se však Plzeňané připojovat nechtějí. "Já se neshoduji s názory některých představitelů platformy Zachraňme ČSSD, jako je např. Jiří Zimola. My máme na politiku jiný pohled".

"Tříštit síly diskusemi na Ústředním výkonném výboru, potom zase na platformě, potom zase na ÚVV? Dnes je možné diskutovat věci na jednání orgánů. Ale jinak si myslím, že platforma předkládá zajímavé návrhy," řekl (Foldyna).

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/484093-v-cssd-kvasi-nespokojenost-zeman-podporil-platformu.html

Otázka: Co se stane, když pro ČSSD nedopadnou dobře? Kdo za to ponese odpovědnost?

Zimola: Především se dívejme, kde to nedopadne dobře. Jestli někdo oslovuje voliče tématy, která je nezajímají, je to jeho problém a zřejmě se to projeví i na výsledku. Ale řekněme si popravdě, že ve velkých městech budou lidé posuzovat kandidáty i podle barvy trička. Upřímně, dnes jim spojení s logem ČSSD body příliš nepřináší. Tím víc si vážím těch, kteří ČSSD neopustili.

Otázka: Umíte si představit, že byste s kolegy ve vedení ČSSD obhajovali v březnu své mandáty, pokud volby pro stranu dopadnou velmi špatně?

Zimola: Výsledky komunálních voleb jsou vždy jiné než parlamentních. V obecních volbách 2014 měla ČSSD 5,8 procenta, a to byla rok ve vládě, která byla úspěšná, a ještě v ní nepropukly problémy mezi koaličními stranami.

Věřím, že se nám podaří přesvědčit voliče, že se lidé z ČSSD, kteří byli ve vedení obcí, osvědčili a že nemohou za to, co tady napáchala klika kolem Bohuslava Sobotky a Milana Chovance.

Co se odpovědnosti týká, celé stávající vedení řeklo, že v březnu dá funkce k dispozici. V následujících měsících musíme řešit variantu, kterou máme ve stanovách, tedy aby si nového předsedu a statutárního místopředsedu zvolili všichni členové přímou volbou. Protože jedině tak eliminujeme nejrůznější zákulisní dohody. ČSSD se musí i v očích veřejnosti očistit od pověsti strany se špinavými zákulisními praktikami.

https://www.novinky.cz/domaci/484077-zimola-preju-si-silny-tandem-s-hamackem-a-bez-vsech-sibru.html

K tomu ode mne: Ani slovo o programu, ani slovo o tom, že by kandidáti ČSSD do říjnových voleb měli veřejnost seznámit se svojí představou o způsobu záchrany strany. Snad to ještě někdo dožene. Zatím v tomto směru došel nejdále Paroubek. Ale ten není zcela plně v sociální demokracii a kandiduje nikoli plně za sociální demokracii. Možná však právě proto je tak trochu před ostatními, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/6047-vize-298-ostravsky-experiment-paroubek-a-cssd.html

Ještě k platformě zachránců:

"Platforma Zachraňme ČSSD vyzývá členskou základnu ČSSD i všechny naše sympatizanty k mobilizaci v podzimních volbách. Každé jedno vybojované místo zastupitele obce či města i mandát senátora bude důležitým odrazovým můstkem k záchraně ČSSD odspodu... Komunální politici a kandidáti ČSSD nenesou odpovědnost za nynější tristní stav ČSSD ani za mohutný pád volebních preferencí. Vyzýváme proto voliče, aby posuzovali jejich reálné výsledky práce na radnicích obcí a měst," píše se v prohlášení platformy Zachraňme ČSSD.

Platforma Zachraňme ČSSD vyzývá vedení ČSSD, členy vlády za ČSSD a zákonodárce k podpoře následujících programových priorit týkajících se komunální politiky:

a) řešení problematiky sucha, zásobování obyvatelstva pitnou vodou (včetně cenové regulace v gesci MZe, budoucí dohody státu a měst a obcí o vlastnictví a provozování vodovodních soustav, propojování páteřních soustav), zadržování vody v krajině,

b) budování dopravní infrastruktury silniční i železniční, včetně místních komunikací,

c) budování komunálního bytového fondu s podporou státu (primárně pro mladé rodiny a seniory)

V celostátní politice doporučujeme klást důraz na řešení problematiky chudoby, lichvy a exekucí.

Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/zachrani-platforma-zachranme-cssd-pri-volbach-socialni-demokracii/

K tomu ode mne: To je to, proč se nemohu se "zachránci" ztotožnit. Není pravda, že "Komunální politici a kandidáti ČSSD nenesou odpovědnost za nynější tristní stav ČSSD" . Vždy z 90 % jsou buď součástí vedení, nebo s ním úzce provázáni. Platforma si dělá z voličů legraci, místo aby vyzvala své příznivce na kandidátkách, aby v rámci získávání občanů pro volbu ČSSD sdělili čitelně svou představu o tom, jak dosáhnout nápravy ČSSD. Ostatně s touto představou, kterou by pak kandidáti sympatizující s platformou předstoupili před voliče, měla přijít samotná platforma. 

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Povolená, až žádoucí předsudečná nenávist?

20:04 Růžena Chrasteková: Povolená, až žádoucí předsudečná nenávist?

Stupňovaná štvanice na premiéra Andreje Babiše je přímo úměrná jeho úspěšnému vládnutí. Aneb taky ú…