Radomil Bábek: České podnikání v krizi? Nezájem a triky vlády

30.10.2020 12:52

Vláda znemožnila většině malých podnikatelů a živnostníků podnikání, a tak musela připravit řadu programů na jejich podporu. Místo, aby se však snažila co největšímu počtu lidí co nejvíce pomoci, stále jen hledá triky, jak by pomoc omezila, ztížila a peníze nevyplatila. Úředníci vymýšlejí nové podmínky, kterými co nejvíce podnikatelů a živnostníků vyloučí z možnosti dostat podporu.

Radomil Bábek: České podnikání v krizi? Nezájem a triky vlády
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

Nejrozšířenějším nástrojem podpory byl na jaře a bude i nyní tzv. kompenzační bonus. To živnostník, kterého vládní zákazy připravily o možnost příjmů, tedy zůstal bez práce, může dostat 500 Kč/den, tj. asi 15000 Kč na měsíc. Vláda to prezentuje, jako „patnáct čistého“ a už nedodává, že z toho musí živnostník zaplatit měsíčně 5000 Kč odvodů (sociální a zdravotní). Takže mu zbude 10000 Kč na měsíc na jídlo pro rodinu, nájem bytu, elektřinu pro domácnost, poplatky za telefony a internet, benzín do auta.

Takový je jeden z triků vlády – pro veřejnost se předvádí jako dobrák, který „dává“ živnostníkům 15000 Kč měsíčně, aby jim obratem a skrytě třetinu vzala.

Dalším trikem pak je, že vláda vydává kompenzační bonus za podporu podnikání. To je lež, jako věž. Kompenzační bonus je pouhou podporou v nezaměstnanosti.

Zmíněný kompenzační bonus nemá nic společného se samotným podnikáním, tedy s živností, kterou lidé provozují. Živnostník má provozní náklady, které běží dál, i když musí mít zavřeno – platí bankovní účet, odměnu účetní, splácí úvěr, má možná auto či stroje na leasing, musí uhradit účty za firemní telefony a internet. Pokud má zaměstnance, pak jim musí platit mzdy a státu za ně odvádět sociální a zdravotní. Všichni dodavatelé i zaměstnanci oprávněně chtějí svoje peníze. A nesmíme zapomenout na to, že spousta živnostníků se neobejde bez provozovny, kde svou živnost vykonává – takže každý měsíc tisíce až desetitisíce za nájem. Všechno tohle má svou setrvačnost. Nelze bez sankcí vypovědět nájem ze dne na den, jako nelze dát zaměstnanci výpověď z hodiny na hodinu. Všichni jsou chráněni, jen ten malý podnikatel či živnostník je mezi mlýnskými kameny.

Na úhradu části nájmu může živnostník dostat podporu z programu Covid Nájemné. A tím jsme u třetího triku vlády, zákazu souběhu čerpání podpor. Živnostník nesmí, podle vlády, čerpat dvě různé podpory současně.

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

88%
12%
hlasovalo: 17848 lidí

Asi bychom pochopili, že jeden a tentýž živnostník nemůže pobírat 500 Kč/den (kompenzační bonus) a 400 Kč/den (ošetřovačku). To proto, že obě částky jsou podporou pro občana, který se ocitl v situaci, kdy nemá příjmy (ztráta práce či nutnost pečovat o dítě, když jsou zavřené školy). Vláda však při posuzování podpor sčítá hrušky a jablka a zakázala také čerpat kompenzační bonus současně s podporou na nájem podnikatelských prostor z programu Covid Nájemné. To samozřejmě nemá logiku.

Už jsme si vysvětlili, že kompenzační bonus je podporou v nezaměstnanosti a jsou to peníze určené k záchraně rodin. Oproti tomu je Covid Nájemné, podpora nájmů podnikatelských prostor, určen k záchraně podnikání. Je jasné, že to jsou jiné peníze s jiným účelem použití. Proč to vláda směšuje? Možná má dojem, že když dává nějaké peníze živnostníkovi, podporuje tím jeho živnost. To je stejně absurdní představa, jako by podporu v nezaměstnanosti, kterou dostane třeba řidič autobusu, považovala vláda za podporu autobusové dopravy. Směšné, že? Ovšem pro živnostníky není takový hloupý přístup vlády vůbec k smíchu.

Omezení, která vláda vymýšlí, mají charakter represivních opatření. Stát trestá živnostníka za to, že se staral sám o sebe a nic po státu dosud nechtěl. Nepřehledný systém podpor a džungle nejrůznějších podmínek vedou k nejistotě, živnostníci nevidí perspektivu přežití a mnozí se dokonce bojí o něco žádat, protože by je pak čekaly tvrdé kontroly a za každou banální chybu vysoké pokuty.

Pro veřejnost vzniká z chování vlády dojem, že o podnikatele a živnostníky se stát skvěle postaral a že dostávají spoustu peněz, tak nemají nač si stěžovat. Ve skutečnosti pak podnikatelé a živnostníci dostávají často almužnu, která nepokryje ani jejich soukromé rodinné potřeby a jejich podnikání krachuje. Ne proto, že by byli neschopní, ale protože je ke krachu přivedl stát.

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů

(článek byl napsán pro Forum24)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem

12:41 Štěpán Křeček: Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem

„Hudební svět se radikálně mění. Prodej fyzických nosičů výrazně klesá. Podobné je to i se stahování…