Radomil Bábek: Co chceme prosadit v roce 2023

03.01.2023 21:37 | Komentář

Vážení členové a příznivci Podnikatelských odborů, vážení živnostníci a podnikatelé, vždy věříme, že nový rok bude lepší než ten předchozí. Každý živnostník a podnikatel plánuje, co vybuduje, co změní či přidá ke svému podnikání, dává si cíle, jak podnikat lépe a s větším ziskem.

Radomil Bábek: Co chceme prosadit v roce 2023
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Radomil Bábek, předseda Podnikatelských oborů

Nikdy nevíme, které plány a cíle se podaří realizovat, ale vždy na tom tvrdě pracujeme. Existuje přece spousta faktorů, které nemůžeme ovlivnit, ale my jsme se s tím naučili žít. V novém roce 2023 nás těch neznámých a negativních jevů čeká více, než kdy jindy. Jaká bude cena energií? Co udělá inflace? Jaké budou úrokové sazby? Bude dostatek surovin? A především: Jaké další jobovky nám připraví česká vláda a vedení EU? Jak velmi nám dále zhorší podmínky pro podnikání?

Zatímco česká vláda české podnikání věru příliš nepodporuje, Podnikatelské odbory stále hájí práva a zájmy živnostníků a podnikatelů. V roce 2023 se soustředíme na tyto 3 oblasti:

1) Budeme pokračovat v jednání o rušení zbytečných byrokratických povinností. Stovky podmínek, které musíme plnit a dodržovat, nemají žádný ekonomický význam. Jen komplikují podnikání a zvyšují moc úředníků nad námi. V minulých letech jsme se zasadili o zrušení EET, podařilo se i díky našim podnětům zrušit povinné zdravotní prohlídky pro nerizikové profese a v covidové době jsme výrazně pomohli podnikatelům a živnostníkům postiženým vládními zákazy získat prostředky na přežití.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí

V tomto roce chceme dosáhnout změny podmínek v kontrolním hlášení a zrušení investičních pobídek pro nadnárodní koncerny. Budeme prosazovat změnu systému a provádění kontrol a chceme zrušit povinnost zaměstnavatele archivovat dokumenty s různými lhůtami a podle různých zákonů - některé i desítky let! Dále budeme jednat o ochraně osobních údajů podnikatelů a živnostníků a pokusíme se prosadit, aby za každou povinnost, kterou stát uzákoní, dvě jiné povinnosti zrušil.

2) Chceme v tomto roce najít cestu, jak zrušit povinnost živnostníka komunikovat se státem výhradně v elektronické podobě. Chceme zvrátit zákon o povinných datových schránkách pro OSVČ a spolky, protože je dle nás v přímém rozporu se základním lidským právem nemít počítač a nevyznat se v informačních technologiích. Živnostníci jsou především občané a mají tedy stejná práva, jako ti, co nepodnikají. Datové schránky ano, ale dobrovolně.

3) Postavíme se proti jakémukoli zvyšováni daňové zátěže živnostníků a drobných podnikatelů, o kterém politici a vysocí úředníci už vysílají signály. Budeme dále navrhovat snížení DPH, některých daní a poplatků, aby stát nechával více peněz těm, kteří je pro něj vydělávají – živnostníkům, malým a středním podnikatelům a jejich zaměstnancům. Vyzveme vládu, aby splnila své volební sliby, aby výrazně zmenšila agendu státu a státní správu. Chceme štíhlý a efektivní stát, který podnikatele a živnostníky zbytečně nezatěžuje.

Jsme Podnikatelské odbory – organizace, která podporuje podnikání. Proto se téměř výhradně věnujeme tématům a programům ve prospěch podnikatelů a živnostníků. Přesto jsou některé aktivity státu tak společensky závažné, že se jim budeme věnovat ačkoli s podnikáním zdánlivě přímo nesouvisí. Takovými tématy jsou především: plány EU na snížení životní úrovně občanů prostřednictvím projektu Green Deal; energetická politika české vlády, vedená zatím výrazně v neprospěch českých občanů; a záměr vlády cenzurovat nepohodlné názory a výběrově podporovat jen poslušná média.

Ať se vám a vašemu podnikání, navzdory všem překážkám, v roce 2023 daří. Dostatek sil, trochu nezbytného štěstí a především pevné zdraví vám všem přejí Podnikatelské odbory!

Radomil Bábek
předseda Podnikatelských odborů

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

13:44 Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

Uplynulo půl druhého roku nové vlády. Od ní se očekávaly zásadní změny i v resortu dopravy, který pr…