Radomil Bábek: Vládo, přestaň lhát a mlžit. Vezmi si příklad z Rakouska a připrav transparentní systém podpory podnikatelů

14.01.2021 12:52

Stanovisko Podnikatelských odborů k oprávněným požadavkům živnostníků a podnikatelů na odškodnění.

Radomil Bábek: Vládo, přestaň lhát a mlžit. Vezmi si příklad z Rakouska a připrav transparentní systém podpory podnikatelů
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

„Premiér Babiš spolu se svým nohsledem Havlíčkem tvrdí, že dělají, co mohou, aby pomohli živnostníkům a drobným podnikatelům. Opak je pravdou. Vláda vymýšlí nepřehledný systém nelogických podpor, které se vzájemně vylučují. Premiér i jeho ministři lžou a záměrně zamlžují, že tisíce českých podnikatelů na oprávněné odškodnění buď vůbec nedosáhnou, či jsou z programů pomoci vyřazováni,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něj je nutné vyvinout na vládu tlak, aby změnila celkový přístup k živnostníkům a podnikatelům, které dle všeho považuje za příživníky, parazity a veřejné škůdce.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 14. 1. 2021)

44%
49%
hlasovalo: 15352 lidí

Podnikatelské odbory žádají vládu, aby okamžitě převzala systém rakouských kompenzací. I tam jsou podnikatelé postiženi vládními opatřeními proti koronaviru, ale na rozdíl od ČR jsou odškodňováni transparentně a systém podpory je tam nejen motivační, ale zároveň i spravedlivý. Podnikatelské odbory z tohoto důvodu zpracovaly přehled podmínek podpory, kterou svým podnikatelům rakouská vláda nabízí (Kompenzace v Rakousku ZDE).

Podle Bábka v Rakousku nikdo nerozlišuje podnikatele podle segmentů, ale všichni postižení dostávají procentuální náhradu ušlých tržeb. To je doplněno kurzarbeitem a kompenzací nákladů. Rakouská vláda myslí i na ty, kteří začali podnikat až letos a podporu dostávají i nepřímo zasažené obory. Zároveň je stanovena minimální i maximální výše podpory. „Vše je řešeno přehledně, bez zbytečné byrokracie a především transparentně podle toho, kolik podnikatelé utržili v předchozím roce. Je naprosto nepochopitelné a vlastně trestuhodné, že naše vláda nebyla za téměř rok schopna takový transparentní systém připravit, či alespoň okopírovat,“ doplňuje Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. - mají více než 14 000 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

7:37 Zdeněk Lanz: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

Není divu, že mnichovské exposé bývalého ministra kultury Daniela Hermana (17. července 2021) vyvola…