Richard Seemann: 150 let od vzniku dějinami prokleté německé Říše

19.01.2021 18:08

Před 150 lety ve Versailles 18. ledna 1871 byla vyhlášena německá Říše. Pruský král Wilhelm I. byl prohlášen za jejího prvního císaře, podle projektu jeho kancléře Otty von Bismarcka.

Richard Seemann: 150 let od vzniku dějinami prokleté německé Říše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto
reklama

Složil přísahu: „My, Wilhelm, z milosti Boží pruský král, prohlašujeme, že jsme považovali za povinnost vůči společné vlasti uposlechnout volání spojeneckých německých knížat a měst a přijmout německou imperiální důstojnost.“ Byl to začátek vysoce rozpolcené epochy.

Válka mezitím pokračovala a zaměřila se na obléhání a bombardování nedaleké Paříže, kterou se snažila vyhladovět. Název byl přitom původně nepřijatelný pro jihoněmecké státy, které trvaly na své nezávislosti. V jejich uších to znělo jako pruský nárok na všechny německé státy, když před vyhlášením Bismarck prosadil titul „německý císař“, ale de iure již existovala Jednotná německá říše podle ústavního práva.

Anketa

Je to doživotní konec Miroslava Kalouska ve vrcholové politice?

67%
33%
hlasovalo: 3345 lidí

To bylo učiněno již v roce 1867, založením Severoněmecké konfederace. Už tehdy bylo jasné, že dříve či později budou do této severoněmecké aliance zahrnuty i jižní německé státy. Prvého ledna 1871 schválily pak státní parlamenty států v severoněmecké konfederaci království Bavorska a Württembergu, jakož i velkovévodství Baden a Hessen-Darmstadtu rozšířenou ústavu a pouze se nepodařilo tento státní úvar pojmenovat na „Německá říše“. Parlament se nakonec rozhodl požádat pruského krále, aby přijal císařskou korunu. A jak poznamenali historici: „Politici, armáda a diplomaté vždy zabírají v dějinách sjednocení říše hodně prostoru, ale bez desetiletí práce poslanců by nová říše nemohla vzniknout.“

Založení Německé říše před 150 lety - mezi feudálním státem a průmyslovou společností - bylo válečným zrozením, které nakonec vedlo k radikálnímu nacionalismu. Státu vládla šlechta, v jeho ekonomice prosperovala buržoazie, podporovaná vyspělou vědou. První čtyři desetiletí byla víceméně mírumilovná, i když politicky a sociálně hluboce rozdělená, Novou říši to hluboce poznamenalo.

Její zánik však začal začátkem první světové války v srpnu 1914, kterou prohrála a změnila se z císařství v republiku. Nakonec skončila katastrofálně, když ji v roce 1933 přejmenoval Rakušan Adolf Hitler v Třetí říši a převzal jako diktátor její vedení na dvanáctiletou katastrofickou cestu, která ji změnila doslova v trosky. Německá říše, která začala a končila válkou, trvala 75 let.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

21:37 Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

Protibabišovská média, ať už se jedná o ta veřejnoprávní (v tom posledním případě Český rozhlas) neb…