Richard Seemann: Čína uzavřela s Německem miliardové obchody

14. 10. 2014 19:47

100členná čínská delegace vedená premiérem Li Kche-čchiangem, která od pondělí jedná v Moskvě, se přesunula do ruské metropole z Berlína.

Richard Seemann: Čína uzavřela s Německem miliardové obchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Během zdejšího třídenního pobytu na třetích vzájemných konzultacích v Německu vyjádřily obě strany vůli zintenzivnit vztahy, jak zdůraznila spolková kancléřka Angela Merkelová.

Rozhovory za účasti 26 členů vlád se týkaly různých témat, počínaje zahraniční politikou, vzděláním, zemědělstvím a zajištěním výživy. Nebyla vynechána ani otázka lidských práv, které jsou německou stranou považovány za důležité, a tento rok se proto uskuteční vzájemný dialog.

Kancléřka se pozitivně vyjádřila k průběhu vládních jednání, které považuje za „vysoce kvalitní“.

V jejich rámci byla uzavřena celá řada důležitých ekonomických smluv, které byly podepsány za účasti obou premiérů. Především jde o vzájemná prohlášení, týkající se ekonomické a technické inovace, zesílení právního a politického dohledu nad trhem a partnerství v řadě vědeckých, průmyslových a zemědělských projektů.

Velký význam zejména německá strana vidí v uzavření řady ekonomických dohod v době, kdy jí hrozí pokles původních předpokladů růstu hospodářství.

Jde zde například o objednávku 70 airbusů A 320, dohod s Volkswagenwerkem nebo Daimlerem. Mezi dalšími dohodami je i spolupráce mezi německým Telekomem a China-Mobilem nebo kooperace v oblasti zdravotní techniky a sportu. Výsledkem jednání jsou, jak konstatovala německá strana, miliardové obchody.

Paralelně s vládním jednáním se konalo v Berlíně německo-čínské ekonomické fórum, za účasti 500 podnikatelů obou zemí. Především se soustředilo na společnou inovaci partnerství mezi Čínou a Německem.

V jeho rámci bylo uzavřeno 30 hospodářských smluv za dvě miliardy euro. Za účasti čínského premiéra se konala další ekonomická konference v Hamburku.

Jak konstatují sdělovací prostředky, zcela harmonicky však jednání neprobíhala. Zatímco jednaly vládní delegace, mluvčí ministerstva zahraničí žádal vysvětlení k zatčení čínské spolupracovnice týdeníku „Die Zeit“. Přitom konstatoval, že by bylo vhodné umožnit jí další činnost.

Představitelka Federace za demokratickou Čínu Zou Šaicha, žijící v Německu, konstatovala, že pro lidská práva jednání nebyla přínosná. Vzhledem ekonomickým zájmům i spolková kancléřka se v této otázce chovala podle jejího názoru zdrženlivě. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…