Richard Seemann: Kurz se zaštítil imunitou

17.10.2021 7:37

Bývalý rakouský spolkový kancléř složením poslaneckého slibu získal právní imunitu - ale to se může změnit z rozhodnutí Národní rady, která jí může hlasováním odejmout. Navzdory vyšetřování z korupce zůstává Kurz stranickým vůdcem konzervativního ÖVP a povede poslanecký klub v Národní radě. S přechodem do parlamentu se tak pětatřicetiletý politik těší imunitě, kterou jak ohlásil „nebude využívat“.

Richard Seemann: Kurz se zaštítil imunitou
Foto: Repro YouTube
Popisek: Sebastian Kurz

O čem je Kurzova korupční aféra ÖVP, která vyvolala Kurzovu rezignaci - a ta stále okupuje zemi, jak poznamenává Tagesschau ARD. Zatím probíhají dvě vyšetřování. Státní zástupce na jedné straně vyšetřuje podezření na křivé svědectví ve vyšetřovacím výboru o skandálu na Ibize. Na druhé straně vyšetřovatelé vyslovili podezření, že Kurz a jeho vůdčí kruh nakupoval pozitivní mediální zprávy a přikrášloval průzkumy penězi z daní. Vyšetřováno je celkem deset lidí pro podezření z porušení důvěry, úplatkářství a korupce. Kurz obvinění odmítá.

Vyšetřovací parlamentní výbor chce také pod mikroskopem prověřit machinace Kurze a jeho týmu. „Výbor pro vyšetřování korupce ÖVP“ by měl být zřízen v listopadu, uvedli tento týden zástupci opozice ve Vídni. Zatím se zviditelnil pouze vrchol ledovce, řekl poslanec SPÖ Jan Krainer poté, co byly falešné průzkumy zveřejněny. Mezitím byla propuštěna z vazby jejich autorka. Byla zatčena o dva dny dříve a důvody jejího propuštění nebyly zveřejněny.

Hospodářské a korupční zastupitelství (WKStA) ve Vídni vyšetřuje Kurze a dalších devět podezřelých pro podezření z porušení důvěry, úplatkářství a korupce. Presumpce neviny platí pro všechny podezřelé. Bývalý kancléř je „ústřední osobou“ v případu: Všechny činy byly spáchány v jeho zájmu - a on učinil všechna důležitá zásadní rozhodnutí. Během svého působení ve funkci rakouského ministra zahraničí svěřil tehdejšímu generálnímu tajemníkovi ministerstva financí Thomasi Schmidovi zahájení a souhlas se spoluprací s mediální skupinou, o které byl informován pravidelně. Je obviněn, že přesvědčil bývalou ministryni rodiny Sophii Karmasinovou, aby se podílela na tvorbě zkrášlených průzkumů.

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40779 lidí

Thomas Schmid, šéf státních podniků ,, měl jako generální tajemník ministerstva financí uzavřít dohody s obviněnou mediální skupinou o placených provládních reklamách z peněz daňových poplatníků. Na tom se podíleli Kurzovi další tři důvěrníci,kteří měli společně navrhnout průzkumy v jeho prospěch. Ve svém prvním vystoupení v parlamentu ve funkci předsedy lidovecké poslanecké frakce se Sebastian Kurz nevyslovil k těmto obviněním a hájil vystoupení spolkového ministra financí.

Podle informací rakouské agentury APA je však již konfrontován s „žádostí o vydání“ od Úřadu pro hospodářské a korupční stíhání. Národní rada byla požádána, aby bylo možné pokračovat ve vyšetřování nového předsedy poslaneckého klubu ÖVP. V reakci na tuto žádost frakce ÖVP uvedla, že je „ráda, že byla zavedena tak rychle, protože poskytne příležitost vyvrátit obvinění vůči Kurzovi“. Pokračovat ve vyšetřování bude tak umožněno na nadcházejícím plenárním zasedání, protože Kurz nebyl v době obvinění formálně členem parlamentu. Bývalý šéf vlády bude tak podle APA vyšetřován pro porušení důvěry a korupce přičemž současně u parlamentního výboru probíhá vyšetřování jeho nepravdivých svědectví.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Přirozená imunita není na prodej!

21:37 Petice: Přirozená imunita není na prodej!

Už druhý rok běží epidemie Covidu-19 a prozatím se ukazují zásadní dvě charakteristiky. Přírodě člov…