Richard Seemann: Merkelová ke dni ústavy odmítá antisemitismus

24.05.2021 18:08

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová znovu ostře odsoudila nedávné antisemitské incidenty během demonstrací. Prohlásila to u příležitosti výročí jeho vyhlášení 23. května 1949. Takové činy musí být důsledně trestány a mít znatelné důsledky pro pachatele, uvedla kancléřka, protože základní zákon neponechává žádný prostor pro rasismus a neklid.

Richard Seemann: Merkelová ke dni ústavy odmítá antisemitismus
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Merkelová vysvětlila, že základní práva popisují soubor hodnot, které platí pro všechny lidi v Německu, bez ohledu na to, zda se zde narodili nebo se přistěhovali. Bohužel vždy existují lidé, kteří tyto hodnoty nepřijímají, což byl také případ s nesnesitelnými antisemitskými prohlášeními na některých z posledních tzv. protikoronových demonstrací. Kancléřka zdůraznila, že základní zákon zaručuje právo na svobodu projevu a pokojné shromažďování. Neponechává však žádný prostor pro útoky na lidi jiných vyznání, žádný prostor pro násilí, rasismus. Kdokoli, kdo nenávidí Židy v našich ulicích a vyjadřuje nenávist k lidem, je mimo naši ústavu, uvedla Merkelová. Na straně druhé nacházela slova chvály pro ty občany, kteří jsou proti rasismu. Jsem ráda, že tolik lidí se staví proti takovým tendencím, že se jasně zastávají hodnot našeho základního zákona a ochrany lidské důstojnosti. Jsou tu i takoví spoluobčané, kteří naplňují slova základního zákona životem a za to jsem jim vděčná.

Kdokoli, kdo ovšem vyjadřuje nenávist k lidem, je mimo naši ústavu, která je stabilním základem společnosti, zdůraznila Merkelová. To platí i pro poslední měsíce, kdy nás pandemie přinutila omezovat svobody, z nichž některé jsou přísné a dalekosáhlé. Tím jsou však chráněny i svobody a základní práva našeho ústavního zákona, což nelze bez omezení, když jde o život a zdraví. Vláda a zákonodárce musejí však postupovat přiměřeně. Pokud jde o současnou situaci, Merkelová uvedla, že po 15 měsících konečně existuje mnoho důvodů k optimismu, ale virus jsme dosud neporazili.

Každý den existují tisíce nových infekcí a lidé každý den umírají na covid. Musíme být proto velmi ostražití ohledně nových variant viru. Apeluji proto na všechny, aby zodpovědně zacházeli se svobodami a projevovali vůči sobě úctu, prohlásila závěrem německá kancléřka.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster při této příležitosti požaduje přísnější opatření proti antisemitismu. Soudnictví má určité poškození zraku na pravém oku a ani policie ne vždy dělá svou práci správně. Rovněž bavorský předseda vlády Markus Söder vyzval k jeho důslednějšímu pronásledování. Antisemitismus je závažným trestným činem, řekl novinářům vlivné mediální skupiny Funke s tím, že zde musí být použity přísnější tresty. Ať už křesťané, muslimové, židé, buddhisté, hinduisté nebo ateisté - každý by se měl cítit jako německý občan a žít filozofií svobodné, demokratické společnosti, prohlásil šéf bavorských křesťanských sociálů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nesouhlas se záměrem výstavby továrny v Chomutově

18:08 Petice: Nesouhlas se záměrem výstavby továrny v Chomutově

Nesouhlas se záměrem výstavby továrny na výrobu olejů z plastů v Chomutově pyrolýzou (částečným spál…