Richard Seemann: Merkelová zrušila videokonferenci

10.04.2021 21:33

Konference německé kancléřky Angely Merkelové a šéfů spolkových zemí plánovaná na nadcházející pondělí, která se měla zabývat pandemií Covid-19, byla zrušena.

Richard Seemann: Merkelová zrušila videokonferenci
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Projev kancléřky Angely Merkelové k opatřením proti šíření koronaviru, 18. března 2020
reklama

Spolková vláda usiluje o regulaci tvrdých koronových opatření a v příštím týdnu chce změnit zákon o ochraně před infekcemi. Existuje souhlas vlád spolkových zemí, ale existuje také kritika. Durynský ministr školství za stranu Levice Helmut Holter to kritizoval, stejně tak jako jeho spolustraník předseda vlády Bodo Ramelow. Holter v rozhovoru pro Deutschlandfunk uvedl, že se obává, že spolková vláda zbaví státy jejich rozhodovací pravomoci. Levicový politik zdůraznil, že má smysl reagovat odlišně na pandemii v různých regionech. Předseda konference předsedů vlád, sociálně demokratický berlínský starosta Michael Müller, na druhé straně pro ZDF uvedl, že novela zákona o ochraně před infekcí Spolkovým sněmem a Spolkovou radou by mohla vytvořit závaznější právní rámec ve srovnání s předpisy spolkových zemí. Vicekancléř Olaf Scholz z SPD řekl, že celostátní regulace je správná a rozumná.

První krok ke změně zákona o ochraně před infekcemi má být proveden ve spolkovém kabinetu již v nastávající úterý. Například noční zákazy vycházení jsou mimo jiné plánovány ve všech regionech se sedmidenním výskytem 100 osob na sto tisíc, určí ho spolková vláda - a bude závazný pro celé Německo.

Za tímto účelem je nyní třeba změnit zákon o ochraně infekcí, jak Merkelová naznačila před několika dny. Za úzké spolupráce s parlamentními stranickými skupinami spolková a zemské vlády chtějí projednat změnu zákona, ale Müller již tlumil naději na úspěch společných jednání. V nejlepším případě proběhne krátká konzultace mezi předsedy vlád a kancléřkou, uvedl předseda konference šéfů vlád ve společném ranním vysílání stanic ARD a ZDF.

Důvodem je, že Spolkový sněm dal jasně najevo, že se chce více zapojovat, než bude přijato vládní rozhodnutí. Parlament musí projednat stav pandemie a nezbytné závěry, požadoval v dopise Merkelové a Müllerovi vůdce parlamentní skupiny CDU Ralph Brinkhaus, jeho kolega z SPD Rolf Mützenich a vedoucí regionální skupiny bavorské CSU Alexander Dobrindt. „Vhodným rámcem by mohlo být prohlášení vlády nebo dohodnutá debata,“ uvádí se v něm.

Dnešní německý tisk široce komentuje vzniklou situaci s odložením konference šéfů vlád. Poukazuje, že původně plánované setkání kancléřky s předsedy vlád mohlo znamenat zlom uprostřed třetí vlny. Mohli konečně dokázat, že jsou schopní a ochotní jednat. Ale rozhodli se počkat v obavě, že schůzka skončí hádkou a chaosem a tak ji jednoduše zrušili. FREIES WORT to přímo nazval „kolosální ztráta důvěry“, kterou rozhodně nelze napravit přes noc: Zejména proto, že není vůbec jisté, že Bundestag a Bundesrat skutečně dosáhnou dohody rychlostí blesku. Zní přinejmenším divně, že premiéři, kteří právě důsledně odmítají zpřísnění a experimentují s vlastními koncepty, by se měli najednou všichni v této věci shodnout.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Radku Kotene, zavařil sis to sám

9:01 Lubomír Man: Radku Kotene, zavařil sis to sám

Do budovy ČT už ani nenahlédneš. Vůbec ses totiž neosvědčil.