Richard Seemann: Němci se omluvili Polsku za agresi

02.09.2019 16:18

Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier požádal Polsko za odpuštění přepadení nacistickou armádou a následné strašné následky, které je stály více jak šest milionu lidských obětí. Stalo se tak při příležitosti centrálních varšavských vzpomínkových akcí při příležitosti osmdesátého výročí začátku druhé světové války za účasti státních představitelů desítky zemí. Prezidenta doprovázela spolková kancléřka Angela Merkelová.

Richard Seemann: Němci se omluvili Polsku za agresi
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

Prohlásil, že stojí symbolicky bos na místě v Evropě, kde je pro něj nejtěžší zvýšit hlas ve svém mateřském jazyce a přiznat vinu Němců za nesmírné zločiny, které stály svět životy šedesáti milionu lidských životů. Mezi nimi ženy s dětmi a vyhlazení celých etických menšin Židů, Romů a Sítů společně s civilisty, jejíž jedinou vinou byla jejich víra a národnost. Hluboce se klaním utrpění obětí, žádám o odpuštění za historickou vinu Německa a přiznávám jeho trvalou odpovědnost. V polštině přitom prohlásil „Nikdy nezapomeneme“. Musí proto plnit svou odpovědnost vzhledem k Evropě a Němci cítit se zde jako šťastní občané, ale nikoliv jako „lepší Evropané“. V této souvislosti připomněl jak důležité bylo v této souvislosti partnerství s USA při přestavbě jeho země a ekonomické pomoci, kterou poskytovala i jiným svobodným evropským národům. Spojené státy zde reprezentoval viceprezident Mike Pence v zastoupení Donalda Trumpa, který se omluvil že musel v důsledku hrozící přírodní pohromy zůstat na svém letním sídle. Jak poukazují komentátoři zřejmě však zde bral ohled na své voliče jejiž hlasy bude v příštím roce potřebovat.

Na polské nároky, aby spolková republika zaplatila reparace za nesmírné škody, kterých se dopustilo Německo Steinmeier nereagoval. Tento požadavek vyslovil předtím na vzpomínkovém aktu v Gdaňsku polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki. Hlavní projev pronesl ve Varšavé polský prezident Andrej Duda, který vyzval že příští generace nesmí zapomenout na důsledky druhé světové války. Válka se nesmí již nikdy opakovat a apeloval na NATO a země Evropské unie rozhodně zasáhnout proti agresivním snahám v mezinárodních vztazích. Kdyby v třicátých letech rozhodně vystoupily západní země proti přivtělení Rakouska hitlerovskému Německu následné okupaci Československa a rozhodně reagovaly proti pronásledováním Židů, nemuselo zřejmě k druhé světové válce vůbec dojít.

Americký viceprezident Mike Pence ve svém projevu vysoce ocenil odpor Poláků proti nacistické nadvládě a následnému komunistickému režimu. Proto je nutné, aby se tato situace neopakovala. Američané s Poláky neustále vyzývají, že je nutno dodržovat povinnosti vůči NATO. Jak známo Němci jsou právě kritizováni že nevydávají dostatek finančních prostředků na tuto alianci a jsou stále pod přijatými dvěma procenty hrubého domácího produktu.

Slavností při příležitosti osmdesátého výročí druhé světové války bylo pozváno na 250 hostů ze čtyřicet zemí, mezi nimi i český prezident Miloš Zeman. Vysloveně nebyl však pozván ruský prezident Vladimír Putin, ačkoliv spolu s Rudou armádou, která osvobozovala zemi jak připomenul Andrej Duda se účastnila i polská vojska. Oslavy se však neúčastnil francouzský prezident ani britský premiér, takže tzv. Vítězná čtyřka druhé světové války zde nebyla zastoupena svými vrcholnými reprezentanty.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…