Richard Seemann: Po čtvrtstoletí jsou stále dvě Německa

29.09.2014 19:44 | Zprávy

Nyní zveřejněná výroční zpráva spolkové vlády o stavu sjednoceného Německa ani po čtvrtstoletí od pádu berlínské zdi nepřinesla nic překvapujícího.

Richard Seemann: Po čtvrtstoletí jsou stále dvě Německa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Stále ještě existují dvě Německa, přičemž přes všechny obrovské investice její východní část výrazně zaostává za starými spolkovými zeměmi.

Na území bývalé NDR je hrubý domácí produkt 24 let po jejím připojení k Spolkové republice na úrovni pouhých 66 procent západní části země, jak konstatovala i kancléřka Angela Merkelová.

Stále totiž východní Němci mají výrazně nižší produktivitu práce a znatelně se přibližovali svým západním spoluobčanům jen prvních pět let po sjednocení.

Je zde i vyšší míra nezaměstnanosti, která se pohybuje kolem 10 procent, a situace se zde zlepšuje jen pomalu. I když hospodářství zde vzrostlo o 20 procent, na západě však za stejnou dobu o 7 procent více. Nůžky se tedy mezi oběma regiony spíše ještě více rozevírají, a jak konstatuje mnichovský výzkumný ústav Ifo, rozdíl mezi východem a západem zůstává prakticky konstantní a není ani stopa po nějakém dohánění západní úrovně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla