Richard Seemann: Rakousko slaví sté výročí ústavy

03.10.2020 10:03 | Zprávy
autor: PV

Historie spolkové ústavy úzce souvisí s dějinami Rakouska. Hodinou narození byl 1. říjen 1920, kdy byla uzákoněna.

Richard Seemann: Rakousko slaví sté výročí ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Stalo se tak půl roku poté, co byla již přijata Ústavní listina Československé republiky, jednoho z nástupnických států habsburské monarchie. Rakouská spolková ústava je hlavním zákonem nad všemi ostatními. Upravuje základní práva občanů i parlamentu a soudci Ústavního soudu dbají na její dodržování.

Letošní sté výročí rakouské ústavy, která vytvořila základní pilíře  spolkového státu,  nebyla v důsledku pandemie  prvotně ve znamení historických úvah. Soustředila se především  na současnou mimořádnou situaci.  Slavnostní ceremoniál  se konal v  Národní knihovně jen pro omezeném množství vybraných zástupců občanské společnosti  s rouškami za přísných hygienických pravidel. Mezi jinými byli vítáni vicekancléř za Zelené Werner Kogler , kardinál Christoph Schönborn, prezident ústavního soudu Christoph Grabenwarter a prezidentka Účetního dvora Ingrid Krakerová.

K základnímu ústavnímu zákonu vystoupil spolkový prezident Alexander Van der Bellen, který  konstatoval, že omezení základních práv v důsledku pandemie  jsou bohužel nutná povinnost. Také v blízké budoucnosti, která zatím  pokračuje negativním směrem, vyslovil  obavu , že bude ještě třeba učinit nezbytná další rozhodnutí, pokud jde o omezení svobod na ochranu před korona virem. Je důležité zvážit kolik svobody jsme ochotni vzdát se v zájmu  našeho zdraví  a co je stále rozumné, také s ohledem na ekonomiku, prohlásil. V tomto rovnovážném aktu mezi základními právy je důležité nikdy neztratit správný vnější rozměr, ani v jednom, ani v druhém směru. Bude tomu věnovat zvláštní pozornost, ujistil rakouský prezident.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…