Richard Seemann: Rakousko slaví sté výročí ústavy

3. 10. 2020 10:03

Historie spolkové ústavy úzce souvisí s dějinami Rakouska. Hodinou narození byl 1. říjen 1920, kdy byla uzákoněna.

Richard Seemann: Rakousko slaví sté výročí ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Stalo se tak půl roku poté, co byla již přijata Ústavní listina Československé republiky, jednoho z nástupnických států habsburské monarchie. Rakouská spolková ústava je hlavním zákonem nad všemi ostatními. Upravuje základní práva občanů i parlamentu a soudci Ústavního soudu dbají na její dodržování.

Letošní sté výročí rakouské ústavy, která vytvořila základní pilíře  spolkového státu,  nebyla v důsledku pandemie  prvotně ve znamení historických úvah. Soustředila se především  na současnou mimořádnou situaci.  Slavnostní ceremoniál  se konal v  Národní knihovně jen pro omezeném množství vybraných zástupců občanské společnosti  s rouškami za přísných hygienických pravidel. Mezi jinými byli vítáni vicekancléř za Zelené Werner Kogler , kardinál Christoph Schönborn, prezident ústavního soudu Christoph Grabenwarter a prezidentka Účetního dvora Ingrid Krakerová.

K základnímu ústavnímu zákonu vystoupil spolkový prezident Alexander Van der Bellen, který  konstatoval, že omezení základních práv v důsledku pandemie  jsou bohužel nutná povinnost. Také v blízké budoucnosti, která zatím  pokračuje negativním směrem, vyslovil  obavu , že bude ještě třeba učinit nezbytná další rozhodnutí, pokud jde o omezení svobod na ochranu před korona virem. Je důležité zvážit kolik svobody jsme ochotni vzdát se v zájmu  našeho zdraví  a co je stále rozumné, také s ohledem na ekonomiku, prohlásil. V tomto rovnovážném aktu mezi základními právy je důležité nikdy neztratit správný vnější rozměr, ani v jednom, ani v druhém směru. Bude tomu věnovat zvláštní pozornost, ujistil rakouský prezident.

Ministryně pro ústavu a Evropskou unii Karoline Edtstadlerová  ujistila, že politici jednají podle svých nejlepších znalostí a přesvědčení v zájmu občanů  Ti jsou však rovněž zavázáni ústavou a demokracií - konkrétně využívat své svobody a práva k utváření a rozvoji komunity. Ochrana občanských svobod v ústavě neznamená, že jsme zbaveni veškeré odpovědnosti. Ústava nikdy nemohla regulovat každou oblast života do nejmenších detailů, i když je její potřeba obzvláště velká v dobách krize, zdůraznila spolková ministryně.

Van der Bellen uvítal za této situace široký politický konsenzus a ubezpečil, že omezení bude platit pouze po nezbytně nutnou dobu. Nikdo nemůže popřít, že  ústava za sto let své existence vynikajícím způsobem splnila svůj úkol jako základu státní činnosti a jako strážce základních práv. Musela však čelit výzvám, když  došlo ke kritice ze strany politiků a    také se naučit mluvit s médii.

Předseda dolní komory parlamentu  Národní rady Wolfgang Sobotka zdůraznil ve svém vystoupení, že vidí v dalším vývoji ústavy velkou výzvu: Bude nutné legalizovat digitalizaci, a to i pokud jde o ochranu údajů.  Ústava však v každém případě bude i nadále existovat  jako základ pro demokracii, federalismus a právní stát.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Čas zakázat “vyvraceče hoaxů?”

16:17 Petr Hampl: Čas zakázat “vyvraceče hoaxů?”

Při všech zákazech a státních regulacích má být dodržována zásada přiměřenosti. Stát se má lidem, f…