Richard Seemann: Rakouský parlament žádá vysvětlení atentátu

07.11.2020 7:32

Ve čtvrtek byl v rakouském parlamentu projednáván teroristický útok v centru Vídně, který měl za následek čtyři mrtvé a 23 zraněných osob. Důraz byl kladen na chyby, které umožnily předčasné propuštění z vězení hlavního pachatele tohoto zločinu. Opozice za to kritizovala spolkovou vládu a žádá reformu Spolkového úřadu pro ochranu ústavy a boje proti terorismu BVT.

Richard Seemann: Rakouský parlament žádá vysvětlení atentátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská a česká vlajka

Mimořádné zasedání připomnělo poslední teroristické oběti Vídně, Paříže a Nice  a bylo zahájeno úvodním prohlášením lidoveckého předsedy Národní rady Wolfganga Sobotky. Ten   útok odsoudil  jako zbabělý a zdůraznil, že potřebuje  komplexní vysvětlení -  jak mohlo k tomuto případu dojít.

Spolkový kancléř Sebastian Kurz  hovořil o „brutálním teroristickém útoku“, který vrhl na zemi temný stín. Poděkoval záchranným službám a   všem lidem v Rakousku, kteří pomáhali zraněným, poskytovali lidem ochranu a zasílali videa policii. Nyní musíme zjistit, kdo pachatele radikalizoval, jaké měl příznivce a kdo za nimi stál. Odmítl předčasná obvinění, vč. Navrhované  reformy BVT.

Lidovecký Ministr vnitra Karl Nehammer  připustil chyby v čase předcházejícím teroristickému  útoku, kdy slovenské orgány zaslaly rakouským kolegům informace o pokusu o nákup zbraně atentátníkem. BVT sice zkontroloval totožnost pachatele, ale zjevně nepodnikl žádné další kroky. V každém případě soudní orgány tyto informace vůbec neobdržely. Slíbil, že bude provedeno komplexní vyšetřování a v případě potřeby budou vedoucí pozice BVT obsazeny novými lidmi.

Zelený vicekancléř Werner Kogler učinil podobné prohlášení jako Kurz. Zdůraznil, že vláda bude na útok reagovat důsledně, rozhodně a obezřetně a incidenty vedoucí k útoku bude vyšetřovat nezávislá komise.

Předsedkyně sociální demokracie Pamela Rendi-Wagnerová ostře kritizovala  vládu,  protože pachatel byl propuštěn předčasně z vazby. Vláda proto musí  zato převzít odpovědnost.

Šéf klubu populistických Svobodných Herbert Kickl vyzval ministra vnitra, aby za chyby, které stály život čtyř nevinných lidí odstoupil.  Předložený návrh na vyslovení nedůvěry Nehammerovi většina v Národní radě vsak odmítla.

Šéfka liberální NEOS Beate Meinl-Reisingerová naléhavě upozornila, že demokratické instituce musí být vždy ostražité, protože svoboda není jen právo, ale také povinnost ji bránit.  Útoku bylo možné zabránit a proto je nutné osvětlit události předcházející  vražednému činu.

.Státní zastupitelství ve Vídni v této souvislosti požádalo o vazbu pro osm ze 16 osob zatčených po vídeňském atentátu. Jeden muž byl propuštěn, protože obvinění nebylo opodstatněné, o ostatních ještě nebylo rozhodnuto. Vyšetřování  případu dosud nebylo dokončeno u pěti obviněných - a dvě zatčené osoby dosud nebyly převezeny do vězení. Vídeňský regionální trestní soud bude v pátek rozhodovat o osmi žádostech státního zastupitelství o vazbě.

Zatím bylo konstatováno k rekonstrukci případu, že tísňové volání o atentátu dorazilo na policii v pondělí ve 20:00. Pachatel byl zastřelen během devíti minut po oznámení a jeho identita  zjištěna za další čtyři hodiny. Kvůli fingovanému výbušnému pásu na pachateli, se policisté nemohli okamžitě  k němu přiblížit. Téže noci bylo provedeno 18 domovních prohlídek.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

19:53 Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

Dnes je tomu 80 let, co byl českými parašutisty, vycvičenými ve Velké Británii, Gabčíkem a Kubišem,…