Richard Seemann: Soud nad lichtenštejnskou političkou odložen

31.01.2021 11:33

Bývalá ministryně zahraničí lichtenštejnského knížectví Aurelia Fricková se musela tento týden před tamním trestním soudem zodpovídat za údajné zneužití veřejné moci. „Neuznávám vinu,“ důrazně prohlásila a tak očekávaný verdikt nebyl vynesen, protože z rozhodnutí soudce Antona Eberleho je třeba předvolat více svědků. Pokud bude bývalá 45letá ministryně zahraničí usvědčena ze zneužití pravomoci, hrozí ji trest odnětí svobody až na pět let.

Richard Seemann: Soud nad lichtenštejnskou političkou odložen
Foto: Jan Rychetský
Popisek: A vlajka Holandska pořád vlaje
reklama

Spolu se svým generálním tajemníkem Reném Schierscherem je obviněna z placení účtů za poradenské služby v období od září 2018 do začátku července 2019, aniž by nejprve vyžadovali nezbytná vládní rozhodnutí. Státní zástupce je obviňuje z krytí účtů za mediální konzultace Marie Pinardiové a Claudie Predicatoriové, které však žijí ve Švýcarsku. Během výslechu byla opakovaně nastolena kardinální otázka, zda ministerstvo nepoužívalo trik, kterým by nepřekročilo hranici 100 tisíc franků.

Mezi svědky se objevil také lichtenštejnský premiér Adrian Hasler a Frickové nástupce Mauro Pedrazzini. K soudu se ale nedostavily, přestože byly pozvány, obě výše uvedené dámy, které radily ministryni zahraničí tuto transakci provést. Má to však háček, protože pokud je chce soud vyslechnout, je třeba podat do Švýcarska žádost o právní pomoc a tak se proces začíná měnit v „záležitost poradců“.

Mezi tím však lichtenštejnský parlament již 2. července 2019 na zvláštním zasedání odvolal z funkce ministryně zahraničí Aurelii Frickovou, což potvrdil ve stejný den současný vládce knížectví Dědičný princ Alois. Proces byl zasažen navíc pandemií, protože kvůli ní se nemohl konat v soudní budově ve Vaduzu, ale v náhradním sále pod přísnou hygienickou kontrolou za účasti nezvykle vysokého počtu diváků. Po jedenácti hodinovém jednání pro nedostatek důkazů byl nakonec soud odložen na neurčito.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

20:21 Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová se na pozvání amerického prezidenta Bidena vydá na spole…