Richard Seemann: V Rakousku bylo zahájeno hromadné protivirové testování

12.12.2020 9:10

V pátek bylo odstartováno v Rakousku testování obyvatelstva na koronavirus. V Solnohradsku, Horních Rakousích a Korutanech ve 150 testovacích stanicích se může bezplatně nechat jako v prvních spolkových zemích si Rakušané mohou nechat zjistit, zdali nejsou jeho nositeli viru. Navazují tak na nová pravidla boje proti pandemii.

Richard Seemann: V Rakousku bylo zahájeno hromadné protivirové testování
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Celoplošně již platí omezení kontaktů včetně nočních zákazu vycházení od 20:00 do 6:00, ale budou stanoveny jisté výjimky pro svátky. Podle spolkového kancléře Sebastiana Kurze ve dnech vánočních svátků a Silvestra bude umožněno setkat se celkem deseti lidem včetně jejich dětí. Neměl by v těchto dnech platit ani noční zákaz vycházení, včetně pořádání party po 20:00.

Základní školy a školky jsou opět v běžném provozu, ale od deseti let platí u dětí požadavek nošení roušek i na vyučovacích hodinách. Vyšší školy a univerzity zůstávají při distančním vzdělávání.

Soukromý obývací prostor je možno opouštět pouze ze zvláštních důvodů. To znamená práce, získání základních potřeb každodenního života, péči o blízké a osvěžení na čerstvém vzduchu. Omezení setkání s lidmi, kteří nepatří do domácnosti, byla mírně uvolněná. Během dne se lidé, kteří žijí v jedné domácnosti, mohou setkávat s lidmi z jiné domácnosti, ale maximálně šest dospělých a šest dětí. Oslavy narozenin a výročí jsou v každém případě zakázány.

V domovech důchodců, pečovatelských domech a domovech pro zdravotně postižené je možná pouze jedna návštěva na pacienta za týden. Jejich zaměstnanci musí absolvovat týdenní test na koronavir a používat masku typu FFP2. Nově přijatí obyvatelé musí prokázat negativní výsledek testu, totéž platí pro návštěvníky. Stejná pravidla platí i pro nemocnice. Existují výjimky z návštěvního řádu pro doprovod při těhotenských vyšetřeních, během porodu a po něm, jakož i pro paliativní a hospicovou podporu.

Od 19. prosince se na osoby vstupující do Rakouska vztahuje karanténní povinnost. Plánuje se klasifikace rizikových oblastí na základě 14denního výskytu pozitivních případů Covid-19. Všechny země s hodnotou vyšší než 100 jsou klasifikovány jako rizikové oblasti - v současné době jsou tak zahrnuty všechny sousední země Rakouska včetně Česka. Lidé vstupující z rizikové oblasti musí jít na deset dní do karantény a bezplatné testování je možné po pěti dnech. Budou však existovat výjimky pro obchodní cestující a pendlery. Nařízení bude platit do 10. ledna.

Pravidla vzdálenosti jednoho metru ve veřejném prostoru pro lidi, kteří nepatří do domácnosti, je stále platné a na uzavřených veřejných prostranstvích je vyžadována ochrana úst a nosu , děti do šesti let jsou této povinnosti osvobozeny. V prostorách obchodu, stravování a služeb je limit na jednoho zákazníka deset metrů čtverečních. Všechny služby „blízkých tělu“, jako jsou kadeřnictví, jsou opět otevřené, ale celá gastronomie zůstává pro zákazníky uzavřená. Vyzvednutí jídla a pití je povoleno mezi 6:00 a 19:00, dodací služby zůstávají povoleny nepřetržitě. Prodej otevřených alkoholických nápojů je zakázán - to platí zejména pro punčové stánky a proto letos nebudou vánoční trhy.

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13570 lidí

Pro demonstrace, náboženské akce, profesionální sport i pro stranické a politické akce mohou být určeny výjimky.

Všechny hotely a ubytovací zařízení zůstávají pro turistických důvody uzavřeny, kromě pro obchodní cestující. Od 7. ledna mohu poskytovatelé ubytování, kulturní instituce a kina znovu otevírat s omezeními v závislosti na míře infekce.

Všechna vnitřní sportovní zařízení pro amatérské sportovce zůstávají zablokovaná, včetně těch, která nemají fyzický kontakt. To znamená, že fitness studia a kryté bazény zůstávají také zavřené. Venkovní sportovní zařízení pro ty sporty, které nezahrnují fyzický kontakt, se mohou otevřít. Bruslení, běh na lyžích, golf a atletika jsou nyní opět možné, při dodržení pravidel vzdálenosti a omezení jednoho sportovce na deset metrů čtverečních. Lanovky, gondoly a jiné výstupové pomůcky lze používat k rekreačním účelům až 23. prosince.

Muzea a knihovny jsou také znovu otevřeny s povinností nosit ochranu úst a nosu a s omezením na deset metrů čtverečních na návštěvníka. Od 24. prosince by mělo být v zoologických zahradách umožněno znovuotevření venkovních prostor.

Pokud je to možné, doporučuje se pracovat z domova. Známá hygienická pravidla pro veřejnou dopravu i pro stanice metra, autobusové zastávky a letiště zůstávají v platnosti. Musí se tam nosit ochrana úst a nosu a i zde platí povinné rozteče jednoho metru. Spolujízdy taxíkem jsou povoleny s maximem na jednu řadu sedadel nejvíce dvě osoby.

Na pandemii koronaviru se zaměřila bouřlivá debata hned na začátku současného zasedání Národní rady týkajících se vládních opatření proti jejímu šíření. Druhou vlnu jste zvládli velmi špatně, prohlásila šéfka liberální NEOS Meinlová-Reisingerová. Nedaří se vám chránit nejvíce ohrožené osoby, zejména ty v domovech důchodců a pečovatelských zařízeních. Současně dramaticky klesá ekonomika, prohlásila. Ke kritice se připojila i předsedkyně sociálně-demokratické strany Pamela Rendi Wagnerová. Viditelně přitom demonstrovali proti Kurzově vládě pravicově populističtí Svobodní nenošením předepsaných roušek. Vicekancléř Werner Kogler hájil koalici před kritikou opozice a varoval, že hrozí, že se debata dostává stále více mimo reálnou situaci. Nejen mladší generace těžko snáší důsledky pandemie, ale opozice by neměla zastírat, jako by v jiných sousedních zemích podobné problémy neexistovaly, prohlásil šéf Zelených.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Soudní proces bez procesu

17:58 František Kašpárek: Soudní proces bez procesu

Tento týden proběhl odvolací soud s Walterem Kraftem, který byl v minulosti odsouzen za esej Je budo…