Robert Břešťan: Kauza Torubarov - jako odškodnění za neoprávněné vydání do Ruska Česko zaplatilo zatím 250 tisíc korun

13. 11. 2015 16:04

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo 250 tisíc na účet ruského podnikatele Alexeje Torubarova jako odškodné za jeho vydání do Ruska. Podnikatel spolu se svou manželkou ale nadále požaduje po České republice v součtu čtyři miliony korun jako “náhradu škody a nemajetkové újmy” spojené s neoprávněným vydáním ruským úřadům.

Robert Břešťan: Kauza Torubarov - jako odškodnění za neoprávněné vydání do Ruska Česko zaplatilo zatím 250 tisíc korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto
reklama

Omluva a zadostiučinění

Ministerstvo spravedlnosti na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo, že částka 250 tisíc korun byla z kapitoly státního rozpočtu Všeobecná pokladní správa vyplacena již koncem září a že toho finanční odškodnění považuje za konečné.

„Přiznání peněžité částky ve výši 250.000,- Kč se vzhledem ke stavu věci jeví jako dostatečné. Zároveň Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje tímto Vašemu klientovi omluvu za vydání nezákonného rozhodnutí,“ stojí v oficiálním dopise adresovaném právnímu zástupci Alexeje Torubarova Milanu Hulíkovi.

„Vzhledem k okolnostem případu Ministerstvo spravedlnosti pokládá omluvu a přiznanou částku za dostatečné zadostiučinění za porušení práva,“ stojí dále v dopise.

Advokát Milan Hulík však vyplacený čtvrtmilión jako konečnou sumu odmítá. „Částka 250 tisíc je směšná. Pan Torubarov je stále v Maďarsku, jeho paní se psychicky zhroutila, rodina strašně utrpěla. Soud o odškodné pokračuje. Suma, kterou požadujeme, jsou čtyři milióny korun,“ říká.

Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova ke stíhání v Rusku podepsal v dubnu 2013 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle českého Ústavního soudu neoprávněně.

Blažek porušil dle verdiktu ústavních soudců mezinárodní dohody, když ruského podnikatele Torubarova vydal zpět do vlasti dříve, než skončilo azylové řízení. Podnikatel předtím strávil 14 měsíců ve vazbě v brněnské věznici.

Drama na letišti

Samotné převoz Torubarova do Ruska provázely 2. května 2013 dramatické okolnosti. Na poslední chvíli se převozu pokoušeli zabránit tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Dráhu letadla společnosti Aeroflot dokonce nechali politici na čas zablokovat cisternou. Odletu však nakonec nezabránili.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání a podvodů. Podnikatel se naopak brání, že podveden a vydírán byl on.

„Je to válka mezi mnou a organizovanou kriminální skupinou tvořenou úředníky, poslanci, důstojníky FSB a bandity,“ řekl vloni v červnu Lidovým novinám.

Poté, co byl Torubarov v Rusku propuštěn z vazby, znovu uprchl, tentokrát do Maďarska, kde požádal o azyl.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Vítek: Amerika na rozcestí

9:21 Jan Vítek: Amerika na rozcestí

Američtí demokraté mají jen krůček k tomu, aby zavedli v zemi „vládu jedné strany“. Ovládají Bílý dů…