Rudolf Mládek: „Vítězný Únor“ nahradí „Vítězný duben“?

06.04.2020 16:36

Podstata tzv. Vítězného února z roku 1948 byla v tom, že vládnoucí moc Komunistické strany Československa pomocí účelových zákonů ukradla prakticky každému vše.

Rudolf Mládek: „Vítězný Únor“ nahradí „Vítězný duben“?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek
reklama

Když období nesvobody skončilo, demokratický stát se pomocí restitucí pokusil křivdy alespoň zčásti napravit. Zdá se, že současný nouzový stav láká některé vyznavače „Vítězného února“, aby se zkusili vrátit ke starému politickému programu. Cílem je samozřejmě skupina voličů, která novému zestátnění bude tleskat. A půjde tak volit ty, co „Vítězný Únor“ nahradili „Vítězným dubnem“. Je to nejen průhledné, ale především  je to protiústavní a je to i asociální.

K tomu ekonomka Šichtařová říká, cituji: „No a teď přijde stát – ten, který vás podrazil s důchodovou reformou – a řekne: „Svůj majetek nesmíš používat, musíš v něm strpět nájemníka a nesmíš ho vyhodit a nesmíš od něj ani žádat nájem.“Víte, jak se tomu říká? Tomu se říká vyvlastnění. Tedy stát vás opět podrazil a majetek vám ukradl.“(ZDE)

Pokus o Vítězný duben je od této vlády nevhodný (přiznejme spíše podlý), a to v mnoha směrech. Poprvé ani nouzový stav není důvod vrátit se k praktikám KSČ z padesátých let.  Zatímco systém příspěvku na bydlení z Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je alespoň z části spravedlivý, protože reflektuje stav jedince i rodiny bez ohledu na to, jaké bydlení zvolil, tak  vládní návrh opomíjí to, že někdo bydlí v bytě za 50 tisíc měsíčně jiný jenom za osm tisíc a přitom oba bydlící zvýhodňuje neplacením. Přístup je to až zarážejícně asociální. 

V návrhu z Ministerstva pro místní rozvoj se prolíná iluze o tom, že každý vlastník bytu je boháč. Iluze neskutečně hloupá. Mnozí vlastníci dokonce z nájemného splácí nemalé hypotéky, jiný nájem mají jako jediný zdroj příjmů, další, jak ekonomka Šichtařová uvádí, doplňují nájmem svůj často podřadný český důchod. Připomeneme, že stát útočí i na zahraniční vlastníky bytů, a ti se nepochybně budou také bránit. 

Nenávist k vlastníkům využili komunisté v padesátých letech  k represím, popravám a k surovému nástupu totality. Zdá se, že na  Ministerstvu pro místní rozvoj mají podobné hodnoty, jinak by jejich návrh na „Vítězný duben“, který putuje 10. dubna do Poslanecké sněmovny  nemohl spatřit světlo světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za zrušení zákazu účasti netuzemských farmářů na farmářských trzích v Praze

19:01 Petice za zrušení zákazu účasti netuzemských farmářů na farmářských trzích v Praze

Ceníme si převahy českých výrobků, ale je fér nabízet i jiné farmářské produkty