Šimon Heller: „Katolické buzny zdraví Bátoru“

23. 5. 2013 18:59

Tyto 4 slova by mohly být vyhlášeny (*) za slogan tohoto týdne. Téměř s jistotou by se tomu tak nestalo, kdyby náš pan prezident Zeman nedal najevo nelibost jmenovat profesorem Martina C. Putnu.

Šimon Heller: „Katolické buzny zdraví Bátoru“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Zeman uctil památku padlých v bojích o rozhlas. Přítomno bylo i několik členů vlády a parlamentu
reklama

Nejprve řekl, že ho nejmenuje. Poté jeho kancelář toto tvrzení dementovala s tím, že nešlo o oficiální vyjádření. A nakonec prý Putnu zase jmenuje, ale nepodá mu obrazně řečeno ruku. Přijde mi to podobné, jako když školák udělá vylomeninu a cítí, že jeho chování nebylo zrovna správné. Sedí ale v koutě a trucuje.

To, že na začátku celé kauzy nechtěl Zeman ani zveřejnit důvod svého rozhodnutí, poukazuje pouze na jeho zbabělost a nebo vypočítavost. Co mu tedy mohlo vadit? Do televizních kamer později řekl, že mu vadil Putnův transparent se slovy „Katolické buzny zdraví Bátoru“. Předpokládám, že někoho pozdravit není žádný prohřešek, takže je zjevné, že Zemanovi vadilo slovo „buzny“ na transparentu. Důležité ale je, že Putna tímto slovem označuje sám sebe, respektive skupinu lidí, ke které se sám hlásí. To znamená, že nikoho neuráží a naopak směřuje svůj postoj ke kontroverznímu Bátorovi skrze vlastní sebeironii.

Vzpomeňte na některá vyjádření Zemana směrem k novinářům a ostatním. O podobné vulgarismy není nouze. Rozdíl je akorát v tom, že Zeman uráží lidi kolem sebe a prostor pro nějakou efektivní sebereflexi u něj pravděpodobně není. To že Zemanovi vadí Putnův svobodný projev chápu pouze jako politický boj, kterému je třeba říci jasné ne. I proto jsem rád, že se za Putnu téměř ihned postavil například rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl nebo rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

To, že Zemanovo jednání bylo přímým napadením akademických svobod snad cítí i on sám. Opět nám ukázal, že mu jde pouze o moc. Kdyby se totiž nezvedla taková vlna odporu a protlačil by takovouto bezprecedentní záležitost, opět by posílil na svých pravomocech. Teď však bude říkat, že takové pravomoci vůbec nechce. Využít pravomoci nejmenovat někoho profesorem však zjevně chtěl.

Celá kauza jednu pozitivní stranu má. Kdo znal Putnu před 14 dny? Širší veřejnost neměla ponětí o koho se jedná. Celá kauza, seč musela být pro Putnu náročná, může pomoci zviditelnit jeho díla a jeho názory. Minimálně všichni dnes ví, že je katolický intelektuál věnující se mimo jiné tématu homosexuality.

Co mě osobně na celé situaci mrzí je, že řada církevních předáků se za Putnu nepostavila, dokonce někteří se postavili hned vedle Hájka a podobné za Zemana. O to více si cením postoje například Tomáše Halíka nebo Miroslava Vlka. Církev dle mého názoru potřebuje právě takovéto kritiky, kteří jsou možná neotřelí, ale zároveň inteligentní a nebojí se projevit svůj názor. Kéž by takových bylo víc.

(*) Pro všechny hnidopichy: pokud vím, blog je možné psát hovorovou češtinou a nikde není napsáno, že je nutné se striktně držet pouze češtiny spisovné. Chápu ale, že pokud někdo nemá co říci k tématu, musí se věnovat jiným věcem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA

11:28 Štěpán Křeček: Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA

„Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizová…