Trumpův inaugurační projev 20. ledna je ideologií v nejčistší podobě a zároveň je nejjednodušším vzkazem s celou řadou nesrovnatelností. Ve svém základu se podobá tomu, co by lidem vzkázal Bernie Sanders: „Hovořím ke všem zapomenutým, opovrhovaným a zneužívaným pracujícím lidem. Jsem vaším hlasem, a tak se dostáváte k moci. Pozor, je zde viditelný kontrast mezi proklamací a tím, které lidi Donald Trump nakonec k sobě jmenoval (např. Rex Tillerson je hlasem vykořisťovaných pracujících?). Řada těchto nesrovnalostí nám umožňuje přetlumočit Trumpovy vzkazy a prohlášení.
Mysli lokálně, jednej globálně!
Tump se sice zmiňuje o washingtonských elitách, ale nikoli již o kapitalistech a velkých bankéřích. Hovoří o zrušení role světového četníka, ale zároveň slibuje zničení muslimského terorismu. Nebo dále mluví o preventivní obraně vůči testům severokorejských balistických raket a o zásahu proti okupaci ostrovů v Jihočínském moři Čínou. Jasně z toho všeho vyplývá globálně – vojenský intervencionismus vyvíjený ve prospěch amerických zájmů a lidská práva a demokracie jsou pouhou maskou. Pro to platí motto z roku 1960 z počátku ekologického hnutí, které znělo: „Mysli globálně, jednej lokálně!“
Ale Trump slibuje něco zcela opačného: „Mysli lokálně, jednej globálně!“
Ve 20. století nemusel nikdo do světa vykřikovat „Především Amerika!“. To, že Trump takové heslo proklamuje ještě v 21. století, naznačuje, že americký globální intervencionismus bude pokračovat ještě brutálnějším způsobem. Ironií je, že levice, která dlouhá léta kritizovala americkou snahu světového policajta, může už jen vzpomínat na staré časy, kdy USA i přes svoje pokrytectví světu nabízely jakési demokratické normy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV