Sofie Chrtková: Když to nešlo "po dobrém"

08.03.2014 13:04 | Zprávy

EU a USA mají své plány s Ukrajinou, druhým největším státem Evropy , který sousedí přímo s Ruskem - o tom není pochyb. Janukovyč nechtěl podepsat asociační dohodu o vstupu Ukrajiny do EU, což bylo klíčové k rozšíření moci EU a USA. Zamýšlené plány nevyšly „po dobrém“, tak se přistoupilo k variantě „B“ – tedy „po zlém“ – co nejdříve dosadit na Ukrajinu vládu, třeba násilím, která asociační dohodu podepíše.

Sofie Chrtková: Když to nešlo "po dobrém"
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

„Pomoc  trpícímu ukrajinskému lidu“ -  tato  zcela  falešná  fráze se stala stěžejním odůvodněním ke všem dalším činům EU a USA, jak zaobalit skutečné mocenské a vojenské úmysly, tj. rozšířit  EU o Ukrajinu, nacpat tam  základny USA a NATO a dostat Rusko do kleští, čímž se otevírají další možné mocenské úmysly a cesty. Ukrajina, kde vládnou oligarchové  a  obyčejní lidé trpí obrovskou chudobou, byla pro mocenské zájmy EU a USA vynikající příležitostí  pro „pomoc“ zvenčí. Ukrajinský  lid  EU a USA nezajímá, jako je nezajímají ani vlastní občané. Místo, aby řešily především své vlastní problémy doma, vydaly se na dobrodružnou výpravu za ziskem a územím, která může skončit i válečným konfliktem. EU a USA  jde  o zisky a nerostné zdroje, o rozšíření moci vojenské, politické a ekonomické a samozřejmě o oslabení Ruska.

Plán  „po dobrém“  nevyšel,  tak přistoupily EU a USA k řízenému  plánu „B“, což bylo rozpoutání  krvavého puče na Majdanu , dotovaného miliardami z  EU a USA, protože potřebovaly do vlády místo Janukovyče někoho, kdo by asociační dohodu podepsal a otevřel „legálně“ vstup EU a USA na Ukrajinu a byl  jejich  dobrou vládní loutkou. Pučistům se podařilo přes mrtvoly a výhrůžky dostat k moci  a EU a USA  tuto vládu  ihned uznaly za legitimní a je to vláda, se kterou jedině  budou EU a USA jednat, aniž by  EU a USA vadilo,  že demokraticky zvolený prezident musel tajně utéci ze země, protože se mu jednalo o holý život. Zjednodušeně, EU a USA si  dopomohly  k dosazení jim vyhovující vlády na Ukrajině i za cenu krvavého a násilného puče. Pochopitelně, že Rusko  odmítá  uznat a jednat s nedemokratickou a  samozvanou  pučistickou vládou, navíc,  v čele s neonacisty a banderovci, kteří mají obsazené nejdůležitější ministerstva  a neuznává ani pokrytecký mocenský podvod, kterého se EU a USA dopustily, a to nikoli poprvé.

Ruská velmoc  má   samozřejmě  rovněž své mocenské a vojenské zájmy, nehledě k tomu, že na  Krymu má Rusko  své důležité strategické vojenské základny a loďstvo. EU a USA jsou velmi naivní, pokud si myslí, že Rusko bude pískat, jak mu EU a USA  striktně  nařídí. Ruská mentalita je jiná, než americká. EU a USA si neváží svých dějin a historických souvislostí  a hodnot – jde pouze  bezohledně za ziskem. Rusové jsou jiní, u nich hraje  velkou roli  nejen samotná  historie, včetně II. světové války, ale i  vzájemná slovanská pospolitost, což  je pro Rusy i část Ukrajinců, poměrně významné (ze slovanské pospolitosti vycházeli i naši obrozenci). Ostatně  i  rozdělení  poválečné Evropy  mohlo  částečně  zohledňovat slovanskou pospolitost. Dnes jsou  tyto  zásadní  skutečnosti  prozápadní propagandou v rámci globalizace  zesměšňovány  a znevažovány a z Ruska se dělá rudá zuřivá bestie – navíc se silným podtextem méněcennosti a druhořadosti – podle EU a USA má Rusko méně práv, než  tyto mocnosti. Za II. světové války byli Rusové i slovanské rasy považovány za podřadné a zřejmě se z této západní  rasové nadřazenosti vychází i dnes. Tento postoj i historie, mohly být i důvodem, proč  Janukovyč  asociační dohodu nepodepsal. Musel jednat pochopitelně i s Ruskem, kterého  se  vstup Ukrajiny do EU a jistě následně i do NATO, Ruska přímo dotýká i se všemi důsledky, které by to Rusku přineslo.

Je jisté, že Rusko bude své zájmy hájit stejně urputně, jako budou hájit  své mocenské zájmy EU a USA – tuto nefér  hru si musí  dohrát, když ji rozpoutaly.  Rusko si provokaci EU a USA líbit nenechá. Nyní je otázkou, kam a kdo  a jak  daleko zajde, což může  znamenat  i válečný konflikt, který ovšem prvotně nevyprovokovalo Rusko, ačkoli se to na Rusko  hází  již nyní a házet bude dál.  Všem mocnostem nejde o Ukrajince, ale o Ukrajinu jako strategické území. Žádné „ušlechtilé“ cíle EU a USA v tomto konfliktu zájmů mocností nehledejme. Rusko vychází z jiných principů, než EU a USA, což mu dává i velkou morální sílu i hrdost v tomto mocenském  konfliktu  neustupovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vasevec.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…