Spolek Šalamoun podal podnět ke stížnosti pro porušení zákona v trestní věci Martina Balhara

15.11.2017 8:36

Spolek Šalamoun podal dne 10. 11. 2017 podnět ke stížnosti pro porušení zákona k ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi v trestní věci Martina Balhara.

Spolek Šalamoun podal podnět ke stížnosti pro porušení zákona v trestní věci Martina Balhara
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Spolek Šalamoun trestní věc ods. Martina Balhara dlouhodobě monitoruje, avšak důvodem podání podnětu ke stížnosti pro porušení zákona jsou zcela zásadní skutečnosti, které jsou spolku Šalamoun známé a které se týkají důkazu tzv. metody pachové identifikace.
Zejména v posledních letech sledujeme, že důkaz tzv. pachovou identifikací (pachovou stopou) je často považován za jeden ze stěžejních důkazů z tzv. řetězce nepřímých důkazů.

Průlomem mohlo být již hlavní líčení v trestní věci Lukáše Nečesaného, kde přes veškerou snahu obhajoby, další dokazování a to zejména právě ověření skutečné věrohodnosti metody pachové identifikace, nebylo připuštěno a dokazování bylo skončeno.

Spolek Šalamoun připravuje oslovení zejména unie soudců, státních zástupců, ministra spravedlnosti České republiky, unie obhájců, České advokátní komory či široké veřejnosti a dalších občanských sdružení, aby byly závěry vědeckého zkoumání, které probíhalo v roce 2010 – 2015 v České republice, zveřejněny. Cílem je úprava stávajícího postupu tak, aby dle závazného pokynu č. 9/2009 ředitele Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky, nebylo k důkazu tzv. pachovou stopou vůbec přihlíženo.

V dané fázi nejsme schopni korektně říci, kolika trestních věcí se stěžejní důkaz tzv. pachovou stopou bude týkat. Avšak na základě našich poznatků z trestních věcí, které monitorujeme, ať je to již zmíněný Martin Balhar nebo Jan Eliáš či Lukáš Nečesaný, kde důkaz tzv. pachovou stopou je jedním ze stěžejních důkazů, již dnes můžeme hovořit o jednotkách či desítkách trestních věcí.

Václav Peričevič
místopředseda spolku Šalamoun

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…