Spolek Skutek: Absence expozice v československém pavilonu na benátském bienále, proč?

13.07.2021 21:30

Otevřený dopis Spolku Skutek ministru kultury ČR Lubomíru Zaorálkovi, ministryni kultury SR Natálii Milanové a ředitelkám obou národních galerií Alicji Knast a Alexandře Kusé ve věci Českého a Slovenského pavilonu v Benátkách a účasti obou zemí na letošním 17. Mezinárodním bienále architektury v Benátkách

Spolek Skutek: Absence expozice v československém pavilonu na benátském bienále, proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Vážené dámy, vážený pane,

obracíme se na Vás jako profesní organizace sdružující osoby působící na poli vizuálního umění, a to ve věci Českého a Slovenského pavilonu v Benátkách.

Jak je Vám jistě známo, letošního Bienále architektury v Benátkách se jako jedné z nejstarších a nejrenomovanějších přehlídek svého druhu účastní 60 zemí celého světa. Figurují mezi nimi i země sužované válečnými konflikty a bídou, ale Českou ani Slovenskou republiku zde nenajdeme.

V našem společném výstavním pavilonu nejsme přítomni a stále nedošlo k jeho rekonstrukci po poškození způsobeném pádem stromu před dvěma lety. Nevystavujeme ale ani v jiném alternativním prostoru, ať už reálném, nebo virtuálním. Českým a slovenským umělkyním a umělcům a architektkám a architektům tak bylo znemožněno se na prohlídkách bienále vyslovit k palčivým environmentálním, společensko-kulturním a politickým otázkám, které se zde aktuálně řeší.

Jediné zastoupení na aktuální přehlídce tak reprezentují díla neiniciovaná žádným z obou států. Jedná se o instalaci Beehive Architecture představenou v rámci hlavní kurátorské sekce v Arsenale od slovenského umělce Tomáše Libertiniho, který dlouhodobě žije a tvoří v Rotterdamu, a o dětské hřiště Off Fence českých architektů Matěje Hájka a Terezy Kučerové instalované v sekci How will we play together ve Forte Marghera.

Absence expozice v československém pavilonu znamená, že na mezinárodním kulturním fóru není zastoupena důležitá část středoevropské společnosti, kultury a myšlení.

Proč po mnoha letech na benátském bienále česká a slovenská kultura prakticky chybí, se navíc můžeme jen dohadovat, neboť tuto situaci žádná z odpovědných institucí oficiálně nevysvětlila. Naši neúčast stejně jako mlčení odpovědných ministerstev a galerií nelze vnímat jinak než jako projev marginalizace kultury v obou zemích.

Žádáme Vás proto o vysvětlení příčin této situace, stejně jako o sdělení, jaké plánujete realizovat kroky k její nápravě.

Současně Vás také žádáme o přiblížení stavu, v jakém se nachází příprava bienálové výstavy pro rok 2022.

Věříme, že právě transparentní komunikace a debata všech zúčastněných institucí napomůže změně současného stavu. Benátský pavilon lze považovat za kulturní dědictví našeho společného státu. Až doposud jsme vedli debatu pouze o alarmující podfinancovanosti výstav, které v něm Česká a Slovenská republika pořádají. V souvislosti s tématem letošního bienále „How will we live together?“ ale naše neúčast získává tristní symboliku. Je třeba to změnit.

S pozdravem

za Spolek Skutek

Mgr. et Mgr. Alena Kunicová, předsedkyně

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Konec kauzy Vrbětice

15:22 Petr Hampl: Konec kauzy Vrbětice

Denní glosy Petra Hampla.