Problematika kvality životního prostředí je v Ústeckém kraji velmi citlivá. A najednou se sem začínají valit odpady z Ostravska, které mají být dočasně uskladňovány v areálu společnosti CELIO mezi Mostem a Litvínovem a poté postupně spoluspalovány v čížkovické cementárně. To je situace, která nemá do výbuchu daleko. Je nejen mediálně zajímavá, ale i zralá pro získávání politických bodů, vyřizování účtů a konkurenčních výhod. Zvláště, když je umocňována desítkami titulků jako „Vítejte v pekle“, „Smrtící koktejl těžkých kovů“, „Ohrožení severočeské populace“, „Do vzduchu pronikne zabiják“, „Litvínov jako žumpa“, „Litvínovská opozice a lidé zuří“, které nejsou nepodobné tolik proklínané klamavé reklamě a bulváru.
Jan Neruda by se jistě podivoval nad tím, jaký mediální poprask s negativní odezvou na pozadí blbé nálady takováto mediální aktivita způsobí. Za nečinnost a špatné rozhodování jsou podle mého neprávem obviňováni všichni přímí i nepřímí účastníci akce, jejímž smyslem je únosnými způsoby vyřešit jednu z nejobtížnějších ekologických zátěží Česka. A to počínaje předsedou vlády a ministry příslušných rezortů, přes radní Ústeckého kraje v čele s paní hejtmankou a konečně starostou Litvínova. A to za situace, kdy se tato kauza po mnohaletých přípravách konečně dostává do stádia úspěšné realizace, řešené v souladu s naší i evropskou legislativou. Jako by nám Ostraváci nebezpečné kaly jako horký brambor přehazovali na Ústecko. Tato ekologická zátěž však není jen problémem Ostravy, ale celé republiky. Ta ji převzala jako dědictví po ekologicky barbarské době. Úporně jsou hledáni viníci, přičemž akce probíhá s předpoklady úspěšného dořešení.
Řešením péče o životní prostředí se zabývám celý svůj profesní život. Dříve na úseku rekultivací, posledních dvacet let ve sféře ekologických škod. Tato tématika je i obsahem mé působnosti jako znalce Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ale především jako rodák z Litvínova a občan Mostu bych rád alespoň ve zkratce veřejnost seznámil s hlavními motivy předmětné problematiky. A to proto, že až dosud nám média hlavně říkala, jak se to dělat nemá.
Problematiku „Sanace lagun Ostramo“ sleduji již patnáct let. Původně byly zvažovány alternativy zakrytí lagun či odtěžení neupravených kalů s jejich následným uložením na řádnou skládku. Situace vykrystalizovala v rozhodnutí kaly odtěžit, částečně je upravit a připravit pro možnost zneškodnění spálením. Tak vznikl během vývoje „výrobek“ Geobal 4, který je nyní dovážen k přechodnému uložení v skládkovém areálu CELIO, a na základě úspěšné spalovací zkoušky bude likvidován od března letošního roku spoluspalováním v Čížkovické cementárně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz