Štěpán Křeček: Adrenalinová jízda na ropném trhu

04.03.2020 18:00 | Zprávy

„Statistická data nám napovídají, že při urgentním snižování úrokových sazeb, jaké jsme včera zažili ve Spojených státech, se cena ropy do měsíce zvýší o 5 procent. Vzrůst by měly i ceny akcií a zlata, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Adrenalinová jízda na ropném trhu
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Na začátku letošního roku byl zavražděn íránský velitel Kásim Sulejmání a cena ropy Brent se přehoupla přes 70 dolarů za barel. Následně však Čína začala mít problémy se šířením koronaviru. Jelikož Čína je největším dovozcem ropy na světě, zprávy o útlumu tamní dopravy a výroby vyvolaly propad ceny ropy až pod úroveň 55 dolarů za barel. Následně se cena ropy začala stabilizovat. Když si však investoři uvědomili, že šíření koronaviru zasáhne kromě Číny i další země, cena ropy se zřítila pod úroveň 50 dolarů za barel. Nyní jsme ve fázi, že se cena ropy Brent stabilizuje a pohybuje se kolem 53 dolarů za barel.

Současná cena ropy je podobné jako na konci roku 2018, kdy na trzích došlo k mohutným výprodejům kvůli obchodním válkám a hádkám mezi Donaldem Trumpem a šéfem Americké centrální banky (FED) Jerome Powellem. Od té doby si již trhy začaly zvykat, že americký prezident radí, jak by se měla řídit měnová politika a neustále nabádá ke snižování úrokových sazeb. Jerome Powell sice rétoricky brání nezávislost FEDu, ale v praxi úrokové sazby výrazně snižuje. Nově došlo ke snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Tento krok by dle historických dat měl nahrávat k růstu cen ropy, zlata a akcií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla