Štěpán Křeček: Bydlení a pohonné hmoty zvyšují cenovou hladinu

10.09.2018 18:12

Vyšší míru inflace si dovážíme ze zahraničí kvůli růstu ceny ropy na světových trzích. Inflační tlaky však vznikají i v tuzemské ekonomice na pracovním a realitním trhu.

Štěpán Křeček: Bydlení a pohonné hmoty zvyšují cenovou hladinu
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Česká národní banka zřejmě zakročí proti současnému vývoji růstem úrokových sazeb, což posílí naši měnu a zpomalí růst hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V srpnu došlo k meziročnímu růstu spotřebitelských cen o 2,5 procenta. Inflace se už čtyři měsíce drží nad svým cílem ve výši 2,0 procenta. Růst spotřebitelských cen byl nadále tažen oddílem bydlení, kde došlo k meziročnímu růstu nájemného z bytu o 3,5 procenta a elektřiny o 5,6 procenta. Na růstu inflace má vysoký podíl i oddíl doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů meziročně vzrostly o 12,4 procenta.

Vzhledem k přehřívání pracovního a realitního trhu lze očekávat, že Česká národní banka bude na vyšší míru inflace reagovat růstem úrokových sazeb. To se bude odrážet v posilování kurzu koruny vůči cizím měnám. Vyšší úrokové sazby rovněž povedou k poklesu poptávky domácností, což bude doprovázeno i poklesem investičních výdajů firem s celkově negativními dopady na růst hrubého domácího produktu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: I mezi multikulturními aktivisty jsou vítězové a poražení

13:21 Petr Hampl: I mezi multikulturními aktivisty jsou vítězové a poražení

Glosy Petra Hampla