Štěpán Křeček: Ceny zahraničního obchodu klesají. Může za to silná koruna

29.03.2018 9:57

„Představa, že čeští exportéři mohou přenášet náklady spojené s posilováním koruny vůči cizím měnám na své odběratele, se ukazuje jako milná. Pro zachování konkurenceschopnosti dochází ke snižování vývozních cen,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ceny zahraničního obchodu klesají. Může za to silná koruna
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

V lednu se vývozní ceny meziročně snížily o 4,1 %. Hlavní roli na snižování vývozních cen má posilování koruny vůči euru i dolaru po ukončení devizových intervencí. Čeští vývozci musí být konkurenceschopní na zahraničních trzích. Z tohoto důvodu příliš nemění ceny vyjádřené v zahraničních měnách. Po přepočtu na koruny však fakticky snižují ceny svých výrobků. Nejvíce patrné je to u cen strojů a dopravních prostředků či průmyslového spotřebního zboží.

„Zatímco českým vývozcům posilování koruny neprospívá, dovozci i koncoví zákazníci na silnější koruně vydělávají. Tento efekt navíc snižuje míru inflace v České republice,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Česká republika není schopna svou poptávkou měnit ceny na světových trzích. Z těchto důvodů vede posilování koruny ke zlevňování dovozu. V lednu tak došlo k meziročnímu snížení dovozních cen o 5,8 %. Na této situaci vydělávají čeští importéři i koncoví zákazníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Zákon o nemyslivosti

18:37 Zbyněk Fiala: Zákon o nemyslivosti

Bez vyřešení dlouhodobě neúnosných stavů spárkaté zvěře a jí způsobených škod je veškerá snaha o obn…