Štěpán Křeček: Ceny zahraničního obchodu klesají. Může za to silná koruna

29.03.2018 9:57

„Představa, že čeští exportéři mohou přenášet náklady spojené s posilováním koruny vůči cizím měnám na své odběratele, se ukazuje jako milná. Pro zachování konkurenceschopnosti dochází ke snižování vývozních cen,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ceny zahraničního obchodu klesají. Může za to silná koruna
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

V lednu se vývozní ceny meziročně snížily o 4,1 %. Hlavní roli na snižování vývozních cen má posilování koruny vůči euru i dolaru po ukončení devizových intervencí. Čeští vývozci musí být konkurenceschopní na zahraničních trzích. Z tohoto důvodu příliš nemění ceny vyjádřené v zahraničních měnách. Po přepočtu na koruny však fakticky snižují ceny svých výrobků. Nejvíce patrné je to u cen strojů a dopravních prostředků či průmyslového spotřebního zboží.

„Zatímco českým vývozcům posilování koruny neprospívá, dovozci i koncoví zákazníci na silnější koruně vydělávají. Tento efekt navíc snižuje míru inflace v České republice,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Česká republika není schopna svou poptávkou měnit ceny na světových trzích. Z těchto důvodů vede posilování koruny ke zlevňování dovozu. V lednu tak došlo k meziročnímu snížení dovozních cen o 5,8 %. Na této situaci vydělávají čeští importéři i koncoví zákazníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…