Štěpán Křeček: Česká ekonomika je závislá na zahraničním obchodu

5. 2. 2018 9:49

„Pro český vývoz je zcela klíčový trh Evropské unie. České výrobky jsou zde konkurenceschopné i při posilování koruny vůči euru,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Česká ekonomika je závislá na zahraničním obchodu
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Česká republika má příznivou bilanci zahraničního obchodu se státy Evropské unie. Jen v prosinci loňského roku jsme na tomto trhu dosáhli přebytku 35,9 mld. Kč. Oproti tomu se státy mimo EU jsme dosáhli schodku 36,4 mld. Kč. V roce 2017 dosáhl přebytek obchodní bilance hodnoty 152,6 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 11,1 mld. Kč. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 503,4 mld. Kč na 7 972,1 mld. Kč.

Více než kdy jindy se ukazuje, že jsme otevřená ekonomika, jejíž prosperita je silně ovlivněna vývojem v Evropské unii. V dobách, kdy se evropské ekonomice daří, si tuto prosperitu dovážíme i do České republiky. V případě, že se však evropským ekonomikám přestane dařit, dovezeme si vzniklé problémy do našeho hospodářství.

„Závislost české ekonomiky na evropském trhu je příliš silná. Do budoucna bychom měli více diverzifikovat náš zahraniční obchod, tak abychom byli odolnější v případě propuknutí lokálních hospodářských krizí,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Srpen a proč nebude lépe

7:33 Jan Campbell: Srpen a proč nebude lépe

Co napovídá historie