Štěpán Křeček: Daňovým rájům se blýská na horší časy

06.12.2017 9:11

Ministři financí Evropské unie potvrdili černý seznam daňových rájů. Na seznamu je 17 zemí, které umožňují občanům i firmám platit jen velmi nízké daně, což vede k odlivu daňových příjmů mimo země EU.

Štěpán Křeček: Daňovým rájům se blýská na horší časy
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„Evropská unie sestavila černý seznam daňových rájů, čímž chce bojovat proti daňovým únikům. Úspěšnost celé snahy bude záležet na jednotlivých členských státech. Ty mají v oblasti daní značnou svrchovanost, což bude komplikovat společný postup,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Daně v zemích Evropské unie jsou vysoké. To motivuje mnohé občany i firmy k obcházení daňových předpisů. Bojem proti daňovým rájům nezměníme tuto základní motivaci. Výsledek proto bude horší než ten očekávaný,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ministři financí Evropské unie potvrdili černý seznam daňových rájů. Na seznamu je 17 zemí, které umožňují občanům i firmám platit jen velmi nízké daně, což vede k odlivu daňových příjmů mimo země EU. Kromě černého seznamu daňových rájů vznikl i šedý seznam, který zahrnuje 47 zemí. Tyto země jsou ochotny s Evropskou unií spolupracovat a nadále se nebudou chovat predátorsky.

Sestavení seznamu černých a šedých daňových rájů však nedokáže vyřešit problém krácení daní. Evropská unie nemá příliš mnoho možností, jak daňové ráje trestat. Navíc, problematika daní je svrchovanou záležitostí členských států, proto jednotný postup Evropské unie bude komplikovaný.

Sestavování seznamů daňových rájů trvalo déle než rok, přičemž bylo prověřováno kolem stovky zemí. V průběhu prací navíc vypukla kauza Paradise Papers, která umocnila tlak na rychlé řešení problému. V této kauze se ukázalo, že významné osoby i firmy odklánějí své finanční prostředky do zahraničí za účelem krácení daní. Při zveřejnění Paradise Papers však došlo k závažnému porušení ochrany osobních údajů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…