Štěpán Křeček: Donald Trump nastartoval americkou ekonomiku

28.03.2018 19:21

V závěru loňského roku se Spojeným státům dařilo lépe, než jsme si mysleli. Největší ekonomika světa ve 4. čtvrtletí 2017 rostla o 2,9 %, tedy o 0,4 p. b. rychleji, než naznačoval původní odhad statistiků.

Štěpán Křeček: Donald Trump nastartoval americkou ekonomiku
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Přestože Evropská unie i Spojené státy dosahují podobného tempa hospodářského růstu, míra nezaměstnanosti je v obou ekonomikách rozdílná. Zatímco v USA je bez práce 4,1 % lidí, EU má téměř dvojnásobnou nezaměstnanost ve výši 7,3 %,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Spojené státy dnes revidovaly růst reálného hrubého domácího produktu za 4. čtvrtletí loňského roku z 2,5 % na 2,9 %. Lepšího výsledku bylo dosaženo hlavně díky vyšším než předpokládaným výdajům ve stavebnictví. Americké ekonomice se od nástupu Donalda Trumpa daří díky nastartování trhu práce, kde je nejméně nezaměstnaných za posledních 17 let. Na dobrých výsledcích se podílí i spotřeba amerických domácností, která je dlouhodobě hlavním pilířem ekonomické expanze.

Evropské unii ve 4. čtvrtletí 2017 rostl hrubý domácí produkt o 2,6 %. Celkové hospodářské výsledky jsou v EU i USA srovnatelné. Evropská unie na rozdíl od Spojených států trpí vysokou nezaměstnaností. Ta v současné době dosahuje úrovně 7,3 %. Ve Španělsku však míra nezaměstnanosti stále dosahuje úrovně 16,3 % a Řecko je na tom s 20,8 % ještě hůře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Krása: Kdo s čím zachází s tím také schází

7:38 Václav Krása: Kdo s čím zachází s tím také schází

Komentář na facebookovém profilu k výroku ministryně Maláčové mimo kameru.